Zamek w Liwie zaprasza mazowieckie szkoły już za złotówkę

2024-04-05 16:00:21(ost. akt: 2024-04-05 18:46:53)

Autor zdjęcia: Liw Zamek

Szkoły mogą zobaczyć zamek w Liwie za 1 zł. Wejście na ekspozycję główną, do piwnic i na wieżę, usługi przewodnika dostarczą niezapomnianych przeżyć.
Muzeum zbro­jow­nia pro­wa­dzi dzia­łal­ność oświa­tową, w tym lek­cje muze­alne dla dzieci i mło­dzieży, pre­zen­tu­jące kul­turę rycer­ską, sar­ma­tyzm i różne typy broni i uzbro­je­nia, połą­czone ze zwie­dza­niem zamku.
Kultura rycerska w średniowieczu.
Czas trwania lekcji: ok. 45 min.

Lekcja jest opowieścią o najbardziej rozpoznawalnych aspektach kultury średniowiecznych rycerzy – wychowaniu i edukacji, ceremonii pasowania, uzbrojeniu oraz turniejach. Atrakcyjności zajęciom przydaje użycie wielu rekwizytów- replik broni i fragmentów opancerzenia oraz strojów, których można dotykać, wziąć we własne ręce, a nawet przymierzyć!


2. Tajniki heraldyki.
Czas trwania lekcji: ok. 60 min.

Czym właściwie jest herb? Do czego służył rycerzowi? Dlaczego jego nieodłącznym elementem jest tarcza? Jaki element wyróżnia polskie herby na tle heraldyki całej średniowiecznej Europy? Odpowiedzi poznają uczestnicy tych właśnie zajęć. Następnie w drugiej, warsztatowej ich części będą mogli zaprojektować i wykonać swój własny, unikatowy herb i zabrać go na pamiątkę!


3. Starożytny wehikuł czasu- historia pisma.
Czas trwania lekcji: ok. 60 min.

Pismo to naprawdę wyjątkowy wynalazek. Pozwala nam przekazywać myśli w przestrzeni i czasie, czasem daje nawet wgląd do umysłów osób żyjących wiele pokoleń przed nami. Uczestnicy tych zajęć poznają historię pisma- jego wynalezienia i zmian jakie przechodziło na przestrzeni tysiącleci. Mogą też zobaczyć jak zmieniał się warsztat skryby- na czym pisano, jakim narzędziem i na jakiej płaszczyźnie. Na zakończenie zaś spróbują własnych sił w pisaniu stalówką po czerpanym papierze.



Zajęcia odbywają się w sali rycerskiej oraz w salach wystawowych. Ze względu na ich specyfikę i możliwości lokalowe może w nich jednorazowo uczestniczyć nieduża grupa uczniów (jedna klasa od 20 do 30 osób) pod opieką nauczyciela. Czas trwania lekcji nie jest ściśle określony – zwykle to około 45 minut – ale w zależności od tematu i życzenia nauczyciela istnieje możliwość skrócenia lub wydłużenia zajęć.
Żeby skorzystać z programu należy:
1. Skontaktować się z muzeum pod numerem telefonu 25 792 57 17
w celu ustalenia terminu wizyty.
2. Złożyć wypełniony formularz zgłoszenia w formie papierowej na adres e-mail: zbrojownia@liw-zamek.pl na poniższym formularzu.
3. Złożyć oryginalny, wypełniony formularz w dniu przyjazdu w kasie muzeum.
Zgłaszającym grupę do uczestnictwa w ofercie instytucji kultury może być Dyrektor szkoły lub Zastępca Dyrektora. Wypełniający formularz oświadcza jednocześnie, że wszystkie wymienione osoby są uczniami danej szkoły. Instytucja dokona oceny zgłoszenia pod względem formalnym i skontaktuje się ze zgłaszającym w celu potwierdzenia zgłoszenia.

Samorząd Województwa Mazowieckiego zorganizował program w celach upowszechniania dziedzictwa kulturowego Mazowsza, inspirowania do planowania i realizowania ciekawych lekcji, rozwijania zainteresowań i kreatywności, umożliwienia mazowieckim uczniom większego dostępu do kultury.


Do udziału w programie uprawnieni są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Mazowsza: licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I stopnia, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego. W programie mogą brać udział uczniowie z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych wraz z ich opiekunami.

Inicjatorem programu pn. „Kulturalna szkoła na Mazowszu” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. W dniach od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. zorganizowane grupy szkole będą mogły skorzystać z oferty muzeum za 1 zł.

W programie biorą udział wszystkie jednostki kultury podlegające Samorządowi Województwa Mazowieckiego – pełna lista znajduje się w dokumencie „Program Kulturalna szkoła na Mazowszu”