Bezpieczeństwo Mazowszan celem samorządu województwa

2024-04-04 18:12:06(ost. akt: 2024-04-04 18:22:02)

Autor zdjęcia: Piotr Wojtowicz

Szeroko rozumiane bezpieczeństwo mieszkańców Mazowsza to jeden z głównych celów, który stawia sobie w przyszłej kadencji samorząd województwa. Priorytety te nakreślił marszałek Adam Struzik podczas konferencji prasowej w siedzibie Teatru Polskiego.
Tematem spotkania z dziennikarzami były plany samorządowców województwa mazowieckiego, którzy - po wyborach zaplanowanych na 7 kwietnia - zasiądą między innymi w sejmiku Mazowsza. Adam Struzik podkreślił na początku, że przede wszystkim będą kontynuowane wszystkie te działania, które zostały rozpoczęte w dobiegającej końca kadencji samorządu.

Następnie jednak marszałek zwrócił uwagę na to, że jednym z największych wyzwań, jakie stanie przez władzami samorządu województwa, będzie podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza i to we wszystkich wymiarach. Adam Struzik wyjaśnił, że chodzi o bezpieczeństwo zdrowotne, ekologiczne, energetyczne i żywnościowe. - Wszystkich nas dotyka choćby problem zmian klimatycznych i mamy też doświadczenia związane z wojną na Ukrainie. To wszystko skłania nas do myślenia, by ciągle podnosić poziom naszych placówek ochrony zdrowia. Będziemy kontynuowali inwestycje w tym obszarze - zarówno w obrębie naszych dwudziestu sześciu szpitali, ale i będziemy pomagali naszym partnerom w powiatach. To jest jeden z kluczowych elementów poczucia bezpieczeństwa wszystkich mazowszan - podkreślił marszałek.

Kolejne działania w przyszłej kadencji samorządu będą dotyczyć bezpieczeństwa ekologicznego i będą związane z zadaniami na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz korzystania z nowych źródeł energii odnawialnej. W tym ostatnim zakresie celem jest przejście na system prosumencki, co będzie realizowane przy użyciu środków z Unii Europejskiej, jak i własnych samorządu Mazowsza. Wśród innych aspektów Adam Struzik wymienił bezpieczeństwo energetyczne, które ma także związek ze źródłami energii odnawialnej. Mazowiecki samorząd będzie także przykładać dużą wagę do rozwoju obszarów wiejskich, mając na względzie bezpieczeństwo żywnościowe mieszkańców regionu.

Mazowiecki marszałek wskazując na priorytety przyszłej kadencji, zwrócił również uwagę na kwestię kontynuacji wydatkowania środków europejskich. Pod koniec ubiegłego roku samorząd województwa mazowieckiego zakończył wykonywanie zadań w ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Obecnie rozpoczęła się realizacja perspektywy na lata 2021-27 i znacząca część środków jest już zakontraktowana.

Adam Struzik powiedział, że mazowiecki samorząd będzie nadal kładł duży nacisk na rozwój infrastruktury. Jednym z realizowanych projektów będzie budowa ponad 1100 kilometrów dróg rowerowych, które oplotą całe Mazowsze. Na przebudowę i modernizację czeka zaś jeszcze około dwudziestu procent z około 4000 kilometrów dróg wojewódzkich.

Marszałek Mazowsza zapowiedział także inwestycje w infrastrukturę lotniskową portu w Modlinie. - Przez ostatnie osiem lat nie mogliśmy tam wiele zrobić, bo była blokada ze strony instytucji związanych z poprzednim rządem. Chcemy ten port lotniczy rozwinąć poprzez rozbudowę terminalu i dróg kołowania, a następnie budowę drugiego pasa startowego oraz nowego terminalu. Docelowo to port lotniczy, który może przyjąć nawet dwadzieścia milionów pasażerów rocznie, bez specjalnych problemów środowiskowych czy ekologicznych - stwierdził Adam Struzik.

Mazowiecki samorząd będzie również uczestniczył w realizacji wszystkich połączeń kolejowych zaplanowanych na terenie województwa w ramach programu "Kolej Plus". Innym z zadań jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, szczególnie na obrzeżach województwa. Służyć będą temu realizowane - na razie pilotażowo - połączenia autobusowe, które dowożą pasażerów do stacji kolejowych. Służy to temu, by takim kombinowanym transportem mogli podróżować mieszkańcy odległych miejscowości.

Adam Struzik podkreślił, że kontynuacja w następnej kadencji dotyczyć będzie także inwestycji w podlegające samorządowi województwa instytucje kultury czy też wsparcia systemu edukacji. Marszałek podkreślił, że w najbliższych latach do wykorzystania będą środki w wysokości ponad dziewięciu miliardów złotych w ramach regionalnego programu "Fundusze Europejskie dla Mazowsza". Samorząd województwa będzie także wydatkował około dwóch miliardów złotych z programu operacyjnego "Polska Wschodnia", a te środki będę inwestowane na terenach poza metropolią.

Piotr Wojtowicz