Dawna fabryka traktorów zamieni się w ogromne osiedle ze szkołą

2024-03-26 18:34:17(ost. akt: 2024-03-26 14:39:55)

Autor zdjęcia: mat. inw.

Ronson zamierza przeobrazić halę przemysłową dawnej fabryki traktorów na warszawskim Ursusie w zielone osiedle, które spełni wymagania urbanistyczne oraz rozwiąże problemy środowiskowe, społeczne, kulturowe i miejskie. W ramach inwestycji powstać ma m.in. szkoła i przedszkole.
Nowy Ursus to duży projekt deweloperski firmy Ronson Development, który zrealizowany ma zostać na działce o powierzchni 5,2 ha, przy ulicy Gierdziejewskiego 7 w Warszawie. Obecnie trwają konsultacje projektu z mieszkańcami, a osiedle wybudowane zostanie na podstawie specustawy mieszkaniowej "lex deweloper".


W miejscu hali przemysłowej po dawnej fabryce traktorów projektowane jest duże osiedle wielorodzinne na blisko 1 500 mieszkań z publiczną szkołą dla 645 dzieci, przedszkolem, żłobkiem, wielofunkcyjną salą sportową i przestrzenią dla sztuki. Ponadto na terenie osiedla Nowy Ursus znajdą się także lokale usługowe, plac z fontanną, centralny park z woonerfem oraz place zabaw dla najmłodszych.

Realizacja inwestycji przy Gierdziejewskiego 7 podzielona została na etapy, podobnie jak rozbiórka dawnej hali tłoczni i spawalni. W pierwszej kolejności powstać ma szkoła z boiskiem i bieżnią, która oddana zostanie do użytku zanim zamieszkają tutaj pierwsi mieszkańcy. Potem deweloper zadba o punkt przedszkolny i żłobek.


Według szacunków dewelopera, na osiedlu zamieszkać ma docelowo nawet 2773 osób. Budynki będą miały zróżnicowaną wysokość od sześciu do dziewięciu kondygnacji, przy czym te najwyższe mieściły się będą na skrajnych rogach działki wzdłuż ul. Gierdziejewskiego. Całość będzie monitorowana i ogólnodostępna dla wszystkich mieszkańców Ursusa. Liczba miejsc parkingowych dla mieszkańców w podziemnych halach garażowych ustalono na 2 181. Z kolei dla części usługowej zaplanowano 106 stanowisk postojowych.


Ważnym założeniem Nowego Ursusa jest aspekt zieleni. W ramach inwestycji posadzone mają zostać 192 drzewa. Ponadto deweloper obiecuje obsadzić krzewami wysokimi teren liczący 1,9 tys. mkw., a niskimi - ok. 8,6 tys. mkw. Łąki kwietne zajmą 1,8 tys. mkw.

Firmy, które obecnie działają w tzw. żółtej hali, mają zostać przeniesione do nowo wybudowanych lokali na terenie nowego osiedla.

Harmonogram inwestycji zakłada, że rozbiórka hali nastąpić ma po pozytywnym przeprowadzeniu procedury lex deweloper i podjęciu przez radę miasta stosownej uchwały, czyli w latach 2025-2026. Szkoła ma być gotowa w 2027 roku, a cały projekt w 2032 roku. Wartość zobowiązań związanych z budową szkoły i dróg to dla dewelopera koszt na poziomie ok. 95 mln zł netto.
Źródło: Urbanity.pl