Reżyser Andrzej Dziuk odebrał Nagrodę im. Zygmunta Hübnera

2024-03-26 12:21:10(ost. akt: 2024-03-26 12:22:09)

Autor zdjęcia: PAP/Paweł Supernak

Dyrektor Teatru im. Witkacego w Zakopanem Andrzej Dziuk odebrał w Warszawie nagrodę im. Zygmunta Hübnera "Człowiek Teatru". Laureatką wyróżnienia "Złoty Prolog" 2024 została twórczyni teatralna Katarzyna Minkowska.
"W latach 80., kiedy byłem studentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, wszystkie oczy skierowane były na Zakopane, ponieważ powstało tam coś innego, autonomicznego, autorskiego, a jednocześnie bliskiego widzom i lokalnej społeczności. Patrzyliśmy jak rodzi się nowy, innowacyjny, wysoce artystyczny ośrodek kultury. Patrzyliśmy i inspirowaliśmy się" - powiedział w laudacji na cześć Andrzeja Dziuka ubiegłoroczny laureat Nagrodę im. Zygmunta Hübnera, dyrektor krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego Krzysztof Głuchowski.

Przypomniał, że "w roku 1990 Teatr Witkacego i Andrzej Dziuk byli już legendą". "Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza szybko stał się fenomenem. Pomimo że stawiał na sztukę wysoką, na metafizykę, zamiast na farsę i publicystykę - to nie był małym teatrem offowym. Nie był też zamkniętym ośrodkiem laboratorium, a teatrem otwartym, rozmawiającym z widzem i częstującym go herbatą" - wyjaśnił autor laudacji.

"Dzisiaj Nagroda ta trafia w ręce dyrektora, reżysera, scenografa, osobnego twórcy, który cały czas poszukuje. Znajduje nowe szlaki, nowe formy i tematy, a jednocześnie pozostaje wierny swojemu stylowi pisma, językowi teatralnemu, który sprawia, że oglądając spektakl, wiemy, że stworzył go właśnie On - Andrzej Dziuk" - podkreślił Krzysztof Głuchowski.

Odbierając Nagrodę dyrektor Teatru Witkacego przypomniał, że "jako student Wydziału Reżyserii Dramatu PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie miał i radość, i przyjemność poznać i w pewnym sensie pracować z panem Zygmuntem Hübnerem". "Byłem bowiem asystentem przy realizacji +Orestei+ Ajschylosa w Starym Teatrze w Krakowie" - powiedział.

"Dla pana Zygmunta Hübnera bardzo ważne było - jak o tym pisał - aby tworzyć teatr nieobojętny; teatr, który się wtrąca" - mówił. "Myślę, że to jest okazja, żeby panu Zygmuntowi podziękować. Dziękuję panie Zygmuncie za lekcję pokory i za lekcję szacunku do czegoś, co się kiedyś nazywało rzemiosłem" - zaznaczył dyrektor Teatru w Zakopanem.

"Bardzo kocham teatr, dlatego, że jest żywy, a żywy to znaczy ułomny, kruchy, przemijający, śmiertelny - tak, jak każda żywa istota" - podkreślił Andrzej Dziuk, dodając, że "tę piękną nagrodę dedykuje kochanemu zespołowi Teatru Witkacego".

Obok nagrody finansowej, laureat odebrał z rąk prezesa Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera Jana Buchwalda honorowy dyplom, a członek Rady Fundacji, reżyser Wojciech Adamczyk wręczył mu rzeźbę dłuta Jana Wojciechowskiego, która przedstawia autorską interpretację wizerunku Zygmunta Hübnera

Organizatorzy uroczystości przypomnieli, że "Nagroda +Człowiek Teatru+ została ustanowiona przez Fundację Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera, aby – wyrażane w praktyce twórczej, dydaktycznej oraz pisarskiej idee Patrona – przypominać i propagować". "Pomimo oczywistych zmian politycznych, społecznych, estetycznych i obyczajowych, które dokonały się wokół teatru i w nim samym, idee te są wciąż warte pamięci i uwagi – dla dobra teatru, jego twórców i publiczności" - podkreślił Jan Buchwald.

Jak wyjaśnił, "nagroda ma na celu promować ludzi podejmujących dzieło Zygmunta Hübnera, które realizował jako dyrektor, artysta i autor; zwrócić społeczną uwagę na trud organizowania działań teatralnych w duchu myśli obywatelskiej; przywrócić sens pojęciu sukcesu artystycznego i kariery artystycznej, opartych na artyzmie i sztuce, pojętej jako misja społeczna, kształtująca wrażliwość widzów, tworząca społeczną świadomość i tożsamość; propagować kryteria oceny pozycji artysty, mierzonej rzeczywistymi dokonaniami w sferze twórczości".

Andrzej Dziuk to reżyser teatralny, współzałożyciel (od 24 lutego 1985 r.) oraz dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Witkacego w Zakopanem, "którego historię buduje wraz z zespołem od blisko 40 lat, łącząc lokalność działania z istotną obecnością na mapie kulturalnej kraju". "W ubiegłym roku doprowadził do otwarcia Sceny Atelier, która umożliwi prowadzenie oferty kulturalnej polegającej na warsztatach dla dzieci i młodzieży – teatralnych, muzycznych, plastycznych, ruchowych, ale także spotkań z psychologami, socjologami, filozofami, podróżnikami i artystami" - przypomniano w informacji o artyście.

W skład Kapituły Nagrody "Człowiek Teatru", którą przyznano po raz jedenasty, weszli członkowie Rady Fundacji oraz laureaci poprzednich edycji tego wyróżnienia: Anna Augustynowicz, Małgorzata Bogajewska, Dorota Buchwald, Ewa Dałkowska, Joanna Hübner–Wojciechowska, Krystyna Janda, Piotr Cieplak, Jan Englert, Janusz Gajos, Jacek Głomb, Krzysztof Głuchowski, Kazimierz Kaczor, Jacek Sieradzki, Allan Starski, Tomasz Rodowicz i Robert Talarczyk.

Rada Fundacji Teatru Myśli Obywatelskiej im. Zygmunta Hübnera po raz piąty przyznała również Wyróżnienie im. Zygmunta Hübnera "Złoty Prolog", "dla twórcy/twórczyni teatru na początku drogi, który w ocenie Fundacji w swoim działaniu realizuje ideały Patrona". Jego laureatką została reżyserka i scenografka teatralna, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, Katarzyna Minkowska.

Honorowy dyplom z podpisami członków Rady Fundacji wręczył młodej artystce prezes Jan Buchwald. Z rąk reżysera Wojciecha Adamczyka odebrała pudełeczko z jednym gramem czystego złota.

Przypomniano, że "Katarzyna Minkowska, jedna z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia, debiutowała w TR Warszawa w 2020 r. spektaklem +Stream+ – opowieścią o cyfrowej e-generacji, dla której wirtualna przestrzeń staje się ważniejsza od życia".

W trakcie studiów w Akademii Teatralnej w Warszawie była beneficjentką stypendium Młoda Polska. "Zrealizowała kilkanaście spektakli (m.in. +Judasz. Laboratorium Epifanii+, +Stream+, +Cudzoziemka+, +Mój rok relaksu i odpoczynku+, +Zanim stopnieje śnieg+ w 2024 r. w TR Warszawa), wysoko ocenianych przez krytykę i publiczność, w których poważnie i wrażliwie poszukuje najszerzej rozumianego sensu" - napisano o artystce. Przypomniano, iż "Minkowska mówi o sobie, że +uprawia teatr, który jest dość emocjonalny i można powiedzieć, iż w pewnym sensie staromodny+".

Współfundatorem Nagrody i Wyróżnienia było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a mecenasem uroczystości ich wręczenia Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera.

Honorowy patronat nad uroczystością objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski