Wernisaż wystawy "Jerzy Trela - Tak to czuję" w Instytucie Teatralnym w Warszawie

2024-03-25 09:00:09(ost. akt: 2024-03-25 09:02:10)

Autor zdjęcia: PAP/Andrzej Rybczyński

W Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca, w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy "Jerzy Trela – Tak to czuję" - poinformował PAP dział komunikacji Instytutu Teatralnego.
Wystawa "Jerzy Trela – Tak to czuję" to portret sceniczny jednego z największych aktorów polskiego teatru. "Dokumentuje postaci zagrane przez Artystę w Starym Teatrze w latach 1970–2021 oraz przybliża procesy budowania charakterów we współpracy z reżyserami i scenicznymi partnerami" - wyjaśniono w przesłanej PAP informacji.

"Dla Jerzego Treli Stary Teatr był drugim domem. Zespołowa praca nad przedstawieniami prowadzona przez lata z wybitnymi artystami budowała atmosferę wyjątkowego zaufania i wzajemnego zrozumienia. +Graliśmy jak w jazzie – mówił Trela – wystarczyło nam spojrzenie, mimowolny ruch ciała, by przejąć emocję od scenicznego partnera+" - czytamy w zapowiedzi ekspozycji.

Podkreślono, że "występując na scenie z Wiktorem Sadeckim, Jerzym Bińczyckim, Ewą Lassek, Anną Polony, Jerzym Radziwiłowiczem, Krzysztofem Globiszem, Anną Dymną czy Dorotą Segdą tworzył wielkie duety, które pozwalały wybrzmieć jego znakomitemu aktorstwu".

"W latach 1970-2008 Trela związany był etatowo ze Starym Teatrem. W 2021 r. wystąpił ostatni raz na scenie u Agnieszki Glińskiej w +Trąbce do słuchania+. W Starym zagrał sześćdziesiąt siedem ról. Na początku scenicznej kariery Jerzy Jarocki zobaczył w Treli aktora charakterystycznego. Zagrał Czeladnika w +Szewcach+ i Murdel-Bęskiego w +Matce+ Witkacego (1971, 1972) posługując się deformacją, groteską, ironią. Inne pola wrażliwości odkrył w Treli Konrad Swinarski, proponując mu rolę Konrada w +Dziadach+ Adama Mickiewicza w 1973 r., i rok później także postać Konrada w +Wyzwoleniu+ Stanisława Wyspiańskiego. Osobowość Swinarskiego, sposób pracy nad sceniczną postacią, ukształtowały charakter i klasę aktorstwa Jerzego Treli. Stały się dla niego bazą i parabolą dla działań artystycznych na następne dziesięciolecia" - napisała w szkicu towarzyszącym wystawie Anna Litak.

Jak wyjaśniono, "dokumentacja wystawy obejmuje 35 tytułów zaprezentowanych w różnych formach, jako: zdjęcia z przedstawień z dołączonymi fragmentami recenzji, nagrania wideo z wybranymi scenami wielkich monologów zagranych przez Trelę, fotograficzna figura pojedynku Konrada z Belzebubem w +Dziadach+ Swinarskiego, ścieżka dźwiękowa wypowiedzi prywatnych i scenicznych Aktora wypełniająca przestrzeń wystawy, miejsce kontemplacji/performansu widza z nagranym spojrzeniem/twarzą Artysty, obraz/wideo ostatniej sceny zagranej w teatrze przez Aktora w przedstawieniu +Trąbka do słuchania+ Leonory Carrington w reżyserii Agnieszki Glińskiej".

Wystawa poświęcona Jerzemu Treli powstała i prezentowana była w muzeum MICET Narodowego Starego Teatru w Krakowie od 21 października do 26 listopada 2023 r.

Wernisaż wystawy rozpocznie się 27 marca o godz. 17 w Galerii Instytutu Teatralnego. Na wernisażu gościć będą jej autorzy Anna Litak i Tadeusz Smolicki. Wystawę otworzy dyrektor Instytutu Teatralnego Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.

Ekspozycję będzie można oglądać do końca czerwca. Wstęp jest bezpłatny.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski