Droga Krzyżowa Ludzi Pracy przejdzie ulicami Żoliborza
2024-03-21 10:46:06(ost. akt: 2024-03-21 10:54:57)
Przyjadą do stolicy z całego kraju, by w trakcie wielkopostnych rozważań zawierzać troski pracowników różnych profesji. W piątek 22 marca ulicami warszawskiego Żoliborza przejdzie XXIV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy.
W tym roku mottem nabożeństwa, które wyruszy od grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, są słowa: "Nigdy nie można zrezygnować z walki o wolność i prawdę".
O idei jaka od lat łączy uczestników Drogi Krzyżowej Ludzi Pracy opowiedział portalowi wawa.info Paweł Kęska z Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki przy parafii pw. św. Stanisława Kostki.
- Postać księdza Jerzego Popiełuszki wiąże się nierozłącznie z tematem ludzi pracy. Błogosławiony ks. Jerzy jest także patronem NSZZ "Solidarność", nadanym związkowi przez papieża Benedykta XVI. W związku z tym też ci ludzie pracy - co jest naturalne - od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku gromadzą się w kościele pw. św. Stanisława Kostki. I Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy to jest szczególne spotkanie osób pracujących z różnych środowisk. Kiedyś to byli głównie robotnicy, a obecnie są to i pracownicy korporacji, prawnicy, nauczyciele, lekarze, różne grupy społeczne. W dużym stopniu są to ludzie związani z NSZZ "Solidarność" i ta Droga Krzyżowa jest ich wielkim spotkaniem. Tak jak ks. Jerzy Popiełuszko przed laty mówił o problemach świata pracy podczas kazań w czasie mszy za Ojczyznę, tak obecnie te problemy są poruszane podczas Drogi Krzyżowej - stwierdził przedstawiciel żoliborskiej parafii.
W nabożeństwie na warszawskim Żoliborzu wezmą udział przedstawiciele wielu środowisk pracowniczych, którzy przyjadą do Warszawy z całej Polski.
- To będzie już XXIV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy i ona ruszy bezpośrednio od grobu ks. Jerzego Popiełuszki. Krzyż, który będzie niesiony podczas nabożeństwa, będzie początkowo leżał na nagrobku i zostanie podjęty przez hutników. Nieprzypadkowo przez hutników, bo to oni jako pierwsza grupa społeczna byli z ks. Jerzym bezpośrednio związani. I potem Droga Krzyżowa ruszy ulicami Żoliborza. Krzyż będą następnie nieśli przedstawiciele kolejnych grup zawodowych a rozważania poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej przygotują reprezentanci świata pracy - będzie to prawnik, nauczyciel, lekarz, przedstawiciel administracji publicznej i wielu innych. Formalnie Droga Krzyżowa organizowana jest przez Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz przez Komisję Krajową, jak i Region Mazowsze NSZZ "Solidarność". W Drodze Krzyżowej będzie uczestniczyć wiele pocztów sztandarowych "Solidarności" z całego kraju, a towarzyszyć jej będzie orkiestra górnicza z Jaworzna. Za przygotowanie Drogi Krzyżowej odpowiada duszpasterz ludzi pracy archidiecezji warszawskiej ks. Michał Kotowski. A z racji tego, że w tym roku przypada czterdziesta rocznica zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki to nabożeństwu będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej - bp Rafał Markowski - powiedział Paweł Kęska.
XXIV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy wyruszy w piątek 22 marca po mszy świętej o godzinie 17.00, prawdopodobnie bliżej godziny 18.00, od grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.
Piotr Wojtowicz
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez