Branże naukowo-przyrodnicza i zdrowotna chcą zatrudniać nowych pracowników

2024-03-21 10:16:45(ost. akt: 2024-03-21 10:19:00)

Autor zdjęcia: Freepik

Od kwietnia do końca czerwca 42 proc. firm sektora nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej chce zatrudniać nowych pracowników - wynika z raportu "Barometr Manpower Group Perspektyw Zatrudnienia". To wzrost o 13 pkt. proc. względem I kwartału 2024 r.
Autorzy raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” oceniają, że w drugim kwartale 2024 r. plany rekrutacyjne pracodawców nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej są "bardzo optymistyczne". "Prognoza netto zatrudnienia, będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, wynosi bowiem 30 proc." - zaznaczyli. Podkreślili, że „to jeden z najwyższych wyników spośród 8 analizowanych branż – jego wskaźnik wzrósł o 13 punktów procentowych w porównaniu do I kwartału 2024 roku, a także o 19 punktów procentowych w ujęciu rocznym".

Jak ocenia ekspertka rynku pracy Manpower, Katarzyna Gołek, wysokie prognozy zatrudnienia są między innymi wynikiem zwiększonego poziomu inwestycji tego sektora w Polsce, powstają bowiem nowe ośrodki badań, a centra usług, tzw. HUB-y, są przenoszone nad Wisłę z państw o wyższych kosztach pracy.

Dodała, że zwiększone zapotrzebowanie na nowych pracowników wynika również z konieczności zapełnienia wakatów po odejściach, będących rezultatem poszukiwania wyższych zarobków, ale również wyjazdów za granicę, gdzie specjaliści i eksperci mogą liczyć na wiele możliwości rozwoju zawodowego. "Na zwiększoną rotację wpływa również fakt, iż badania klinicznie to nierzadko projekty, które w pewnym momencie się kończą" - oceniła Gołek.

Według danych Job Market Insights, na które powołują się autorzy raportu, w obszarze zdrowia od stycznia do połowy marca tego roku najczęściej poszukiwani byli magistrowie farmacji, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psychologowie, technicy farmaceutyczni oraz rejestratorzy medyczni. Na najwięcej możliwości zmiany pracodawcy mogli liczyć kandydaci z okolic Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Poznania oraz Katowic.

Jak zaznaczyła Katarzyna Gołek, w miarę rozszerzania się oferty rozwoju zawodowego w badaniach klinicznych, coraz trudniej o farmaceutę czy pracownika ochrony zdrowia, który zamierza kontynuować pracę w wyuczonym zawodzie. "W tym wypadku nie pomaga podnoszenie stawek, ponieważ w obszarze badań klinicznych można liczyć na zdecydowanie większe wynagrodzenie, niż w szpitalu czy aptece". Zwróciła uwagę, że "sama praca także jest postrzegana jako bardziej komfortowa, przede wszystkim w uwagi na możliwość opcji hybrydowej".

Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia dla II kwartału 2024 r. został opracowany na podstawie wywiadów obejmujących reprezentatywną próbę 525 pracodawców w Polsce. ManpowerGroup, to firma zajmująca się przygotowywaniem rozwiązań HR dla globalnego rynku pracy. (PAP)

bk/ wkr/