Zaśpiewaj w Teatrze Wielkim z Orkiestrą Sinfonia Varsovia!

2024-03-20 21:24:44(ost. akt: 2024-03-20 21:33:41)
Orkiestra Sinfonia Varsovia

Orkiestra Sinfonia Varsovia

Autor zdjęcia: sinfoniavarsovia.org

To niepowtarzalna okazja, by znaleźć się na deskach Teatru Wielkiego i to w towarzystwie wybitnych artystów. Orkiestra Sinfonia Varsovia postanowiła zaprosić miłośników śpiewu do wstąpienia w szeregi... Warszawskiego Chóru Obywatelskiego
Występ wokalistów amatorów, wraz z obchodzącym swój jubileusz zespołem muzyków, będzie miał miejsce w maju. O repertuarze koncertu, jak i kilku szczególnych okazjach do organizacji tego wydarzenia, opowiedział portalowi wawa.info Łukasz Strusiński z działu programowego Orkiestry Sinfonia Varsovia.

- Skąd taki a nie inny wybór utworu czyli IX Symfonii Beethovena ze słynną "Odą do radości"? 7 maja minie dokładnie dwieście lat od premiery tego utworu w Wiedniu w 1824 roku. I uznaliśmy, że to jest bardzo fajny moment. Bo my jako Sinfonia Varsovia jesteśmy orkiestrą, która kiedyś nagrała cały cykl symfonii Beethovena, a teraz w ramach naszego jubileuszu czterdziestolecia sporo twórczości tego kompozytora grywamy. Można powiedzieć, że jesteśmy specjalistami od tego typu repertuaru i czujemy się w tym bardzo dobrzy. Po drodze też zdarza się 1 maja czyli rocznica dwudziestolecia akcesji Polski do Unii Europejskiej a hymnem wspólnoty jest "Oda do radości" czyli melodia z finału IX Symfonii Ludwika van Beethovena, chyba najsłynniejszy fragment muzyki klasycznej. I te trzy okazje bardzo ładnie się zbiegają. Sytuacja jest też taka, iż my jesteśmy instytucją, która jest "w budowie". W przyszłym roku nastąpi "małe otwarcie" naszej siedziby na warszawskim Kamionku, gdzie zyskamy kilka sal kameralnych i przestrzenie edukacyjne. Ale to jest wszystko preludium do tego, żeby w sezonie 2028/29 otworzyć największą salę w Polsce na 1877 miejsc. Do tego czasu orkiestra jest bez stałej siedziby, w związku z czym w naszym myśleniu - co będzie podkreślone w projekcie architektonicznym - jest kwestia otwartości na publiczność. I zawsze szukamy takich projektów, które w jakiś sposób oddają trochę "ster" naszym słuchaczom lub tym, którzy kiedyś będą naszymi słuchaczami - wyjaśnił przedstawiciel orkiestry.

Zaproszenie do wspólnego występu wokalistów amatorów to naprawdę zaskakujący pomysł muzyków Sinfonii Varsovii.

- W tym roku postanowiliśmy powołać chór a jego trzonem będą oczywiście artyści profesjonalni czyli Chór Filharmonii Narodowej, z którym często współpracujemy. Ale do którego zostanie dokoptowana większość obywateli. Nazwaliśmy gd Warszawski Chór Obywatelski, bo Beethoven był rozpoznawany jako jeden z pierwszych demokratów. To był człowiek, który bardzo wierzył w Napoleona, zanim ten został cesarzem, i uważał, że ten przywódca na wielką skalę wprowadza zupełnie nową formułę rządów, które mają wiele ze współczesnej demokracji. Idąc trochę tropem Beethovena powołujemy tylko na ten projekt chór, ale to nie jest - przynajmniej na razie - jakiś plan długofalowy. Chcemy pozwolić ludziom w wykonaniu utworu razem z nami. Myślę, że jest to dość prestiżowa okazja, bo obok Chóru Filharmonii Narodowej, który będzie też przygotowywał Warszawski Chór Obywateli, wystąpi przede wszystkim Sinfonia Varsovia czyli jubilatka. I występ ten odbędzie się na deskach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, więc to dość niezwykła okazja dla wokalistów amatorów - podkreślił Łukasz Strusiński.

Każdy, kto chce zaśpiewać na scenie Teatru Wielkiego, musi jednak przejść przez dość wymagające etapy kwalifikacji.

- Ze względu na to, że IX Symfonia Beethovena jest to jednak dzieło dość wymagające. w aplikacji, która jest dostępna na naszej stronie internetowej, są nuty, bo są one językiem zapisu muzyki. Jednak w internecie odnaleźć można różne tutoriale i można poszukać sobie, jeśli ktoś nie zna nut - a ma świetny głos, bo jest on tu kluczowy - i nauczyć się swojego głosu. Przypomnę, że jest to chór czyli sopran, alt, tenor, bas - trzeba sobie wybrać ten głos, w którym czujemy się najlepiej i spróbować się po prostu tego nauczyć. Należy nagrać wybrany fragment i nadesłać do 7 kwietnia np. link do prywatnego nagrania w serwisie YouTube czy innej platformie, które zostanie ocenione. I tydzień później, jeśli przejdzie się pierwszy etap, będzie można wziąć udział w kolejnej części przesłuchań, ale już na żywo, by można posłuchać każdego na żywo, bez tej bariery ekranu. Docelowo chcemy w ten sposób wyłonić siedemdziesiąt osób, więc stworzymy dość ekstraordynaryjnie chór studwudziestoosobowy. I to będzie to grono obywateli, którzy staną na deskach Teatru Wielkiego - powiedział jeden z pomysłodawców powołania wyjątkowego chóru.

Obok szczęśliwców z Warszawskiego Chóru Obywatelskiego, z muzykami Sinfonii Varsovii będzie mogło zaśpiewać o wiele więcej osób.

- Natomiast, gdyby okazało się, że ktoś z różnych względów nie został wybrany do finałowej siedemdziesiątki, to wtedy może zakupić bilet - ich sprzedaż ruszy za około miesiąc. Bo wszystko wskazuje na to, że my i tak zaśpiewamy "Odę do radości" podczas tego koncertu w wersji uproszczonej, wraz z publicznością. Po prostu dyrygent wyjdzie do słuchaczy i pouczy się z nimi wersji polskiej tego utworu, bo oczywiście oryginał śpiewany w czworogłosie i z orkiestrą jest po niemiecku, w języku, którym się posługiwał Beethoven. Natomiast to wykonanie unisono, czyli jednym głosem melodii "Ody do radości", zostanie odśpiewane wspólnie z orkiestrą i każdy obecny na tym koncercie będzie miał okazję, by z nami w tym uczestniczyć. I tak powstanie już ogromny chór obywatelski, bo - jeśli dobrze pamiętam - sala Teatru Wielkiego liczy około dwóch tysięcy miejsc, więc można sobie wyobrazić, że tyle osób będzie mogło wziąć udział w tym wykonaniu. I po prostu ucieszyć się tym wspólnym przebywaniem w śpiewie, które jest najbardziej naturalnym sposobem ludzkiej ekspresji od zarania. A to, że to stanie się przy okazji czterdziestolecia Sinfonii Varsovii jest spójne z naszą misją i dewizą, która brzmi: "Muzyka należy się każdemu" - zakończył Łukasz Strusiński.

Wszystkie szczegóły dotyczące udziału w przesłuchaniach do wyjątkowego chóru odnaleźć można na stronie internetowej Orkiestry Sinfonia Varsovia.

Koncert Orkiestry Sinfonia Varsovia wraz z Warszawskim Chórem Obywatelskim odbędzie się w Teatrze Wielkim w poniedziałek 13 maja o godzinie 19.00.

Piotr Wojtowicz