Rozporządzenie ministra Bodnara pod lupą TK; prezydent ma wątpliwości
2024-03-19 16:30:39(ost. akt: 2024-03-19 16:38:48)
Prezydent złożył do TK prośbę o ocenę zgodności z Konstytucją rozporządzenia z 18 czerwca 2019 roku, które dotyczy Regulaminu urzędowania sądów powszechnych.
Prezydent Andrzej Duda złożył do Trybunału Konstytucyjnego prośbę o ocenę zgodności z Konstytucją rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 18 czerwca 2019 roku, które dotyczy Regulaminu urzędowania sądów powszechnych. Informację tę podano na oficjalnej stronie prezydenta. Wniosek skupia się na przepisie § 43 ust. 1a tego regulaminu, wprowadzonym przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara z 6 lutego 2024 roku.
Zgodnie z treścią wniosku, celem jest zbadanie zgodności tego przepisu z Konstytucją, zwłaszcza w kontekście art. 41 par. 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych z 27 lipca 2001 roku oraz art. 92 ust. 1 w związku z art. 2, art. 10 ust. 1, art. 173 i art. 178 ust. 1 Konstytucji. W szczególności, wniosek podkreśla, że zmiana w regulaminie dotycząca sposobu przydzielania spraw o wyłączenie sędziego nie jest zgodna z obowiązującymi przepisami konstytucyjnymi.
W treści wniosku, podpisanego przez prezydenta, znajdują się słowa wskazujące na istnienie wątpliwości co do zgodności wspomnianego rozporządzenia z Konstytucją. Zakończenie wniosku zawiera prośbę o dokonanie przez Trybunał Konstytucyjny analizy zgodności rozporządzenia z Konstytucją, w zakresie określonym w treści wniosku.
Ministerstwo Sprawiedliwości wcześniej poinformowało, że Adam Bodnar podpisał rozporządzenie zmieniające regulamin urzędowania sądów powszechnych. Nowelizacja przepisów dotyczyła przede wszystkim § 43 ust. 1a regulaminu, wprowadzając zasadę, że sprawy o wyłączenie sędziego, związane z jego powołaniem, nie są przydzielane sędziom, którzy zostali mianowani na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa przedstawiony Prezydentowi RP, stosując art. 9a ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Sędziowie ci również nie są brani pod uwagę przy przydzielaniu spraw przez System Losowego Przydziału Spraw. Dodatkowo, wyłączenie to nie ma zastosowania do asesorów sądowych oraz sędziów, którzy zrzekli się urzędu sędziego, a następnie powrócili na urząd w inny sposób niż poprzez powołanie przez Prezydenta RP za pośrednictwem Krajowej Rady Sądownictwa.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez