Wielki Tydzień i Triduum Paschalne w archidiecezji warszawskiej

2024-03-18 15:23:56(ost. akt: 2024-03-18 11:32:00)

Autor zdjęcia: PAP/Mateusz Marek

Niedziela Palmowa 24 marca rozpocznie w Kościele katolickim Wielki Tydzień, czas rozważania męki, śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Centralne uroczystości odbędą się w archikatedrze warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela. W Wielki Piątek ulicami stolicy przejdzie Centralna Droga Krzyżowa.
W Kościele katolickim Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień - czas bezpośrednio poprzedzający święta Wielkanocne. W czasie liturgii wspominany jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, poprzedzający jego mękę i śmierć na krzyżu.

Szczegółowy harmonogram obchodów Niedzieli Palmowej i Triduum Paschalnego w archidiecezji warszawskiej opublikowano na stronie internetowej. W archidiecezji warszawskiej w Niedzielę Palmową 24 marca metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz o godz. 11.00 poprowadzi procesję z palmami i odprawi mszę św. w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Po liturgii zostanie rozstrzygnięty Ursynowski Konkurs Palm - przekazało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej. Palmy na konkurs należy dostarczyć do kościoła, do piątku, 22 marca do godz. 15.00 - poinformowała parafia.

Trwający 40 dni Wielki Post, Kościół katolicki kończy Mszą Krzyżma w Wielki Czwartek. W czasie liturgii błogosławione są oleje chorych i katechumenów; konsekrowane też jest krzyżmo, czyli olej używany w czasie udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i święceń kapłańskich oraz ślubów wieczystych, konsekracji biskupów i konsekracji ołtarza w kościołach.

Msza Krzyżma sprawowana jest zawsze w katedrze, pod przewodnictwem ordynariusza miejsca, w otoczeniu prezbiterów z diecezji. W czasie tej liturgii kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia. W archikatedrze warszawskiej kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy Krzyżma 28 marca o godz. 10.00.

W Wielki Czwartek wieczorem Kościół katolicki rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego, w czasie których wspomina mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Mszy Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 w archikatedrze warszawskiej przewodniczyć będzie kard. Nycz, a homilię wygłosi bp Michał Janocha.

W Wielki Piątek w Kościele nie sprawuje się eucharystii. W świątyniach celebrowana jest jedynie Liturgia Męki Pańskiej, w czasie której odczytuje się Mękę Pańską według Ewangelii św. Jana. Ma także miejsce adoracja krzyża, któremu oddaje się cześć poprzez klęknięcie - jak Chrystusowi Eucharystycznemu. Liturgia Męki Pańskiej o godz. 17.00 w archikatedrze warszawskiej będzie przewodniczył bp Piotr Jarecki.

O godz. 20.00 ulicami stolicy przejdzie Centralna Droga Krzyżowa. Zgodnie z tradycją wyruszy sprzed kościoła akademickiego św. Anny, następnie przejdzie ulicą Miodową, Senatorską do placu Teatralnego, później ulicą Wierzbową do pl. Piłsudskiego, ul. Królewską i Krakowskim Przedmieściem do kościoła św. Anny.

W Wielką Sobotę 30 marca po zmierzch w Kościele celebrowana jest najważniejsza liturgia w roku nazywana Wigilią Paschalną, która należy już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Wigilii Paschalnej o godz. 20.00 w archikatedrze warszawskiej i wygłosi homilię. Na zakończenie eucharystii ulicami Starego Miasta przejdzie procesja rezurekcyjna.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 11.00 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odprawi mszę św. i wygłosi homilię w bazylice archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek