Szkoły podstawowe skorzystają z programu edukacyjnego o cyberbezpieczeństwie

2024-03-15 09:43:34(ost. akt: 2024-03-15 09:47:35)

Autor zdjęcia: PAP

Celem bezpłatnego programu „Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci” jest edukacja uczniów z klas I-III na temat cyberbezpieczeństwa w świecie technologii oraz kształtowanie odpowiedzialnych postaw dzieci i dorosłych w cyfrowym otoczeniu. Szkoły, które chcą wziąć w nim udział mają czas do końca marca.
„Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci” to nowy program edukacyjny firmy Samsung, który wspiera bezpieczeństwo online oraz higienę cyfrową dzieci. Inicjatywa skierowana jest do dzieci w wieku 7-9 lat, do ich rodziców, opiekunów, a także do nauczycieli i szkół.

„Wierzymy, że to właśnie edukacja od najmłodszych lat jest najważniejsza dla bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z cyfrowych technologii, z włączeniem rodziców i nauczycieli dzieci” - powiedział Conor Pierce, prezes Samsung Electronics Polska.

W programie są wykorzystywane interaktywne metody nauczania, w tym dyskusje grupowe, studia przypadków, warsztaty praktyczne, multimedia i narzędzia interaktywne do uatrakcyjnienia procesu nauczania. Uczestnicy programu otrzymują dostęp do specjalnie przygotowanych materiałów edukacyjnych, poradników, scenariuszy lekcji dla aktywności offline, interaktywnych zabaw oraz quizów dostępnych na platformie internetowej.

Podczas spotkania inicjującego program, w warszawskiej Szkole Podstawowej nr 234 im. Juliana Tuwima, zaproszeni goście mogli dowiedzieć się, na czym dokładnie skupia się inicjatywa, jakie zasoby udostępnia oraz jakie korzyści mogą odnieść szkoły, uczniowie oraz nauczyciele, dzięki udziałowi w nim.

Jak wskazała Katarzyna Hernandez, dyrektorka Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa w Sieci, nowe technologie są nieodłączną częścią życia każdego z nas. Podkreśliła, że także dzieci muszą odnaleźć się i dobrze poruszać w rzeczywistości cyfrowej i dlatego edukacja i higiena cyfrowa powinny być obecne w szkole, jako element lekcji.

Wioletta Krzyżanowska, Mazowiecka Kurator Oświaty zwróciła uwagę, że młodzież każdego dnia mierzy się w sieci z hejtem czy cyberprzemocą, co w efekcie prowadzi w wielu przypadkach do kryzysów psychicznych. Dlatego - jak zaznaczyła - podstawowym warunkiem bezpieczeństwa dzieci w sieci jest świadomość zarówno korzyści, jak i niebezpieczeństw z nią związanych.

„Edukacja w zakresie higieny cyfrowej jest współcześnie dla nas - rodziców, opiekunów i nauczycieli - nie tylko wyzwaniem, ale i obowiązkiem” - mówiła Wioletta Krzyżanowska.

Barbara Leśniczak, kierownik Zespołu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej NASK - Państwowy Instytut Badawczy, zauważyła, że we współczesnym świecie kompetencje cyfrowe są kluczową umiejętnością.

„Warto podkreślić, że najmłodsi uczestnicy będą poznawać nowoczesne technologie w formie nauki przez zabawę - z wykorzystaniem interaktywnych zadań i razem z bohaterami, którzy pomogą im zrozumieć cyfrowy świat" - skomentowała Barbara Leśniczak.

Częścią spotkania była lekcja pokazowa przeprowadzona w oparciu o scenariusz przygotowany przez nauczycieli i ekspertów programu. Lekcja pt. „Ze smartfonem w kosmosie” była osadzona w konwencji podróży po kosmosie w towarzystwie dziecięcych bohaterów Stacji Galaxy - Netki i Webera. Podczas zajęć uczniowie III klasy szkoły podstawowej odwiedzali kolejne kosmiczne stacje i wykonywali zadania. Pierwsze z nich to zbudowanie własnego smartfonu z kartonu, a następnie spersonalizowanie jego wyglądu oraz wyposażanie w kolejne funkcje.

W swoim smartfonie uczniowie mogli także „zainstalować” aplikacje - ale tylko takie, które były im naprawdę niezbędne (np. robienie zdjęć, wideo czy aplikacje do komunikacji). Z tak przygotowanymi telefonami dzieci mogły ruszyć w galaktyczną podróż, podczas której poznawały kosmiczne zwierzęta, lokalne zwyczaje czy próbowały różnych przysmaków. Na zakończenie dzieci dowiedziały się m.in., dlaczego tak ważne jest, aby smartfon odpowiednio zabezpieczyć, a w efekcie same stworzyły takie symboliczne zabezpieczenia.

„Polska szkoła przechodzi transformację cyfrową. Ważne jest wykorzystywanie technologii na każdym stopniu edukacji, ale nie mniej istotna jest edukacja z dziedziny cyberbezpieczeństwa” - podsumowała Iwona Krop-Machalica, dyrektor Departamentu Wychowania i Profilaktyki Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jeszcze do 31 marca br. szkoły podstawowe mogą zgłaszać się do programu „Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci”. Dotychczas zarejestrowało się 148 szkół z całej Polski. Obecnie trwają szkolenia nauczycieli przygotowujące do prowadzenia zajęć Stacji Galaxy w szkołach z dziećmi klas I-III. Szkoły uczestniczące otrzymają na zakończenie certyfikat udziału w programie „Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci”.

Dla najbardziej aktywnych szkół przewidziano także nagrody rzeczowe. Placówki będą mogły wziąć udział w specjalnym konkursie pod hasłem „Aktywna Stacja Galaxy”. Dziesięć najaktywniejszych szkół otrzyma nagrody w postaci wyposażenia przestrzeni klasy, na które składa się zestaw: 15 tabletów Tab S9 FE oraz interaktywny filpchart Samsung Fl!p 2. Konkurs trwa do 10 maja br. Pierwszym warunkiem, który musi spełnić szkoła zainteresowana udziałem w konkursie, jest rejestracja w programie: https://stacjagalaxy.pl/rejestracja

Źródło informacji: PAP MediaRoom