Nowa siedziba radomskiego "Medyka" coraz bliżej

2024-03-14 09:36:07(ost. akt: 2024-03-14 09:40:40)

Autor zdjęcia: Mazovia.pl/Szymon Wykrota

Rozbudowa siedziby Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu, popularnego radomskiego "Medyka", ma zakończyć się we wrześniu 2025 r. Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na ten cel 64 mln zł. W środę odbyło się wmurowanie aktu erekcyjnego.
Jak zauważył obecny na uroczystości marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik, zawody związane z medycyną, usługami opiekuńczymi i okołomedycznymi mają dużą przyszłość. "Pracodawcy, szpitale, placówki medyczne poszukują wykwalifikowanej kadry, m.in. opiekunów medycznych, opiekunów osób starszych, terapeutów zajęciowych, techników farmaceutycznych czy higienistek stomatologicznych. Na to zapotrzebowanie odpowiada właśnie radomski +Medyk+" – podkreślił marszałek.

Dzięki rozbudowie powierzchnia użytkowa budynku przy ul. Kelles-Krauza zwiększy się z 1468 m kw. do 3714 kw. Obiekt będzie miał pięć kondygnacji. W nowym skrzydle znajdą się sale wykładowe, pracownie praktycznej nauki zawodu, m.in. dentystyczne, masażu, sterylizacji medycznej i opiekuna medycznego.

"Wszystkie pracownie zaprojektowane zostały zgodnie z przepisami sanitarno-epidemiologicznymi i odzwierciedlają rzeczywiste warunki pracy w zawodach medycznych" - podkreśliła dyrektorka CKZiU Agnieszka Stolarczyk.

W ramach inwestycji zaprojektowano także aulę, salę rekreacyjno-sportową i podziemny parking. Budynek szkoły będzie nie tylko większy, ale też nowoczesny i energooszczędny. Wśród ekologicznych rozwiązań zostanie zastosowany m.in. recykling wody z instalacji sanitarnej, co pozwoli wykorzystać i zagospodarować deszczówkę do utrzymania zieleni. W projekcie zaplanowano również wykorzystanie energii odnawialnej poprzez zastosowanie paneli słonecznych i systemu odzyskiwania ciepła z wentylacji.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu to szkoła z 65-letnią tradycją. Jej początki sięgają powołanej w 1958 r. państwowej 2,5-letniej Szkoły Pielęgniarstwa, w której naukę rozpoczęły 54 uczennice. Obecnie słuchaczy jest prawie 10 razy więcej.(PAP)

Autorka: Ilona Pecka