Spalarnia na Targówku z poślizgiem. Nowy termin to II połowa roku
2024-03-13 14:56:54(ost. akt: 2024-03-13 15:16:54)
Według zapowiedzi, rozbudowywana spalarnia na Targówku miała rozpocząć pracę w pierwszym kwartale 2024 roku. Tak się jednak nie stanie. Warszawskie MPO podaje, że nowe instalacje mają wreszcie zostać oddane do użytku w drugiej połowie tego roku.
Stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w grudniu 2020 roku podpisało umowę na rozbudowę Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK), który mieści się na Targówku przy ulicy Zabranieckiej. Na generalnego wykonawcę obiektu wybrano koreańską firmę Posco Engineering & Construction Co. Ltd., która wygrała przetarg i wyceniła koszt budowy na prawie 1,7 miliarda złotych netto. Inwestycja miała zostać zrealizowana w ciągu trzydziestu sześciu miesięcy od rozpoczęcia prac.
Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku ówczesny prezes MPO Zdzisław Gawlik zapowiadał, że pierwsze spalanie odpadów i wytworzenie przez ZUSOK ciepła miało nastąpić w pierwszym kwartale 2024 roku. Tego terminu nie udało się dotrzymać.
Z informacji przekazanej portalowi wawa.info przez zespół prasowy warszawskiego MPO wynika, że zakończenie inwestycji planowane jest na drugą połowę 2024 roku. Na ten moment stopień zaawansowania prac przekroczył 90 procent realizacji. Jeśli chodzi o przyczyny opóźnienia otrzymaliśmy lakoniczne wyjaśnienie, że rozbudowa i modernizacja zakładu to złożona inwestycja. Obecnie trwają przygotowania do przeprowadzenia rozruchów, w tym uzgadniane są niezbędne kwestie formalne. Przedstawiciele MPO szacują, że rozruchy rozpoczną się w ciągu najbliższych kilku tygodni, po skompletowaniu odbiorów przez koreańskiego wykonawcę.
Po zakończeniu rozbudowy i modernizacji spalarnia śmieci na warszawskim Targówku będzie największym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. W ciągu roku zbudowane instalacje będą mogły przerabiać około trzystu tysięcy ton zmieszanych odpadów komunalnych czyli około trzydziestu procent całego strumienia miejskich śmieci, które są najtrudniejsze i najbardziej kosztowne do przetworzenia. Obok korzyści ekologicznej wynikającej z unieszkodliwienia odpadów, zyskiem dla Warszawy będzie to, że spalarnia wytworzy rocznie około 200 000 MWh ciepła oraz około 100 tysięcy MWh energii elektrycznej w skali roku, które trafią do miejskich sieci.
ZUSOK będzie bezpieczny dla środowiska, a zastosowane w tym obiekcie rozwiązania zminimalizują możliwość negatywnego wpływu spalarni na otoczenie. Praca instalacji będzie objęta stałym monitoringiem, a wyniki kontroli będą nie tylko przesyłane do instytucji kontrolnych, ale i dostęp do nich będą mieli mieszkańcy. Na terenie obiektu będą zamontowane zielone dachy, które wspomogą retencję wód opadowych. Przez zakład przebiegać będzie także ścieżka edukacyjna, która pozwoli zwiedzającym na zapoznanie się z procesem termicznego przetwarzania odpadów.
Piotr Wojtowicz
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez