Nowoczesny sprzęt dla warszawskiej straży miejskiej

2024-03-13 11:11:48(ost. akt: 2024-03-13 10:26:34)

Autor zdjęcia: PAP/Albert Zawada

Dzięki unijnemu wsparciu Straż Miejska w Warszawie otrzyma nowoczesny sprzęt do monitorowania jakości powietrza. W mieście odbędzie się też akcja edukacyjna skierowana do mieszkańców. Warszawa na zakup mobilnego laboratorium z wyposażeniem otrzyma ponad 400 tys. zł z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza.
Umowę z beneficjentem podpisał wicemarszałek Wiesław Raboszuk. W spotkaniu wzięli udział przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski i Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Straż Miejska w Warszawie wkrótce wzbogaci się o mobilne laboratorium do badania jakości powietrza. Strażnicy miejscy będą korzystać z nowego pojazdu z napędem elektrycznym wyposażonego m.in. w monitor pyłu zawieszonego w powietrzu, walizkowy zestaw do pomiarów środowiskowych i kamerę termowizyjną szybkoobrotową.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski podkreśla, że ekologia to jeden z priorytetowych aspektów polityki realizowanej przez Unię Europejską.

– Warszawa i Mazowsze działają wspólnie na rzecz poprawy jakości powietrza. Jednym z działań jest monitorowanie jego jakości i prowadzenie akcji edukacyjnych wśród mieszkańców. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej stołeczna Straż Miejska zyska nowoczesny, mobilny sprzęt, który posłuży m.in. do kontroli przestrzegania uchwały antysmogowej.

Wicemarszałek Wiesław Raboszuk zwraca uwagę na edukacyjny aspekt projektu. – Miasto przeprowadzi skierowaną do mieszkańców akcję na temat gospodarki niskoemisyjnej, szkodliwości zanieczyszczeń powietrza i zmian klimatu. Zaplanowano spotkania z lokalną społecznością podczas imprez plenerowych, konferencję prasową, a także publikację artykułów w lokalnych mediach na temat szkodliwości palenia w piecach niedozwolonymi materiałami. W warszawskich szkołach odbędą się zajęcia edukacyjne z udziałem strażaków. Dzięki temu wzrośnie świadomość ekologiczna mieszkańców.

– Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej beneficjenci zyskali możliwość realizacji inicjatyw mających na celu poprawę jakości powietrza poprzez m.in. zakup mobilnych laboratoriów, np. pojazdów z napędem elektrycznym lub niskoemisyjnym czy przyrządów pomiarowych wspomagających kontrole pieców i spalanych w nich paliw – podkreśla Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Mazovia.pl