Rowerowe inwestycje w Warszawie warte kilkadziesiąt milionów złotych

2024-03-12 17:40:15(ost. akt: 2024-03-12 12:24:41)

Autor zdjęcia: ZDM Warszawa

Wraz z początkiem marca ruszył rower miejski Veturilo. Machina projektowo-budowlana, która zapewnia kolejne kilometry tras rowerowych w stolicy działa jednak przez cały rok. U progu wiosny podsumowujemy postępy w realizacji najważniejszych zadań.
Na ten moment w Warszawie jest ponad 770 kilometrów tras rowerowych. W zdecydowanej większości wykonane są z asfaltu. Od 1 marca wyruszyło na nie blisko 3,3 tysiąca jednośladów Veturilo, które znaleźć można w jednej z 329 stacji zlokalizowanych na terenie każdej dzielnicy.

Rowerzyści muszą mieć po czym jeździć. A w Warszawie realizowane są inwestycje rowerowe, czasem warte kilkadziesiąt milionów złotych.

— Jesteśmy w trakcie wyboru wykonawcy kluczowego odcinka „rowerowego kręgosłupa Warszawy”, czyli rowerowej trasy N-S przez centrum miasta. Wybrana przez nas firma za kilka miesięcy wbije pierwszą łopatę na budowie rowerowej infrastruktury wzdłuż ulicy Andersa, od ulicy Nowolipki do Dworca Gdańskiego, co będzie się łączyło z przebudową sygnalizacji na kolejnych skrzyżowaniach i budową rozjazdów i łączników rowerowych prowadzących do prostopadłych tras. To projekt wart ponad 30 mln zł. Równocześnie projektujemy wcześniejszy (pl. Bankowy – Nowolipki) i kolejny (wzdłuż Mickiewicza) odcinek tej trasy — informuje Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

ROWEROWY BUDŻET OBYWATELSKI
Od lat praktycznie w każdym dowolnym momencie w Warszawie w budowie, przebudowie lub remoncie jest łącznie co najmniej 20 kilometrów różnego rodzaju tras rowerowych. Na wiosnę, czyli wraz z początkiem sezonu budowlanego, w pierwszej kolejności sukcesywnie będą dobiegać końca inwestycje, które były zaawansowane już pod koniec zeszłego roku.

Trwa m.in. asfaltowanie odcinków na ulicach Kasprowicza i Marymonckiej na Bielanach oraz wzdłuż Kanału Żerańskiego na Białołęce (inwestycja urzędu dzielnicy). To zadania z budżetu obywatelskiego. Wybudowanie infrastruktury rowerowej jest częścią prac związanych z przebudową dwóch ulic na Woli – Ordona i Jana Kazimierza.

Aby nie zwolnić tempa, równolegle w toku są przetargi na wcielenie w życie kolejnych pomysłów uznanych za ważne przez mieszkańców. To trasy w Alejach Jerozolimskich (Śmigłowca – Na Bateryjce) oraz na ulicach: Domaniewskiej (Samochodowa – Wołoska), Wenedów (most Gdański – Zakroczymska), Sanguszki (Wybrzeże Gdańskie – Zakroczymska) i Andersa (Świętojerska – Długa). Oprócz tego w toku jest przetarg na ustawienie 6 dużych wiat rowerowych oraz przebudowę narożnika na skrzyżowaniu ulic Idzikowskiego i Powsińskiej.

ZIELONE ŚWIATŁO NA PRZEJAZDY ROWEROWE
Na przełomie lutego i marca zakończyła się przebudowa sygnalizacji na skrzyżowaniu ulic Powązkowskiej i Krasińskiego na Żoliborzu, którą w całości sfinansował inwestor prywatny. Powstał tam komplet przejazdów rowerowych. W najbliższej okolicy brakujące przejazdy są również w projektach dwóch rond – na skrzyżowaniu Przasnyska/Rydygiera (buduje je już urząd dzielnicy) oraz Krasińskiego/Przasnyska (przygotowujemy się do tej inwestycji).

Takie przejazdy powstaną też na skrzyżowaniu ulic Branickiego i Sarmackiej w Wilanowie oraz na wysokości ulic Rembielińskiej 8 na Targówku. W obu tych miejscach planowane są nowe sygnalizacje świetlne. Trwają przetargi na wykonawców tych prac. To przykłady działań punktowych. Nowe przejazdy powstają oczywiście również, czy wręcz przede wszystkim, w ramach dużych inwestycji, które zmieniają oblicze całych ulic.

INWESTYCJE TRAMWAJOWE – COŚ SIĘ KOŃCZY, COŚ ZACZYNA
Pierwsi pasażerowie pojechali nową trasą tramwajową na ulicy Kasprzaka na Woli. Przez kolejne dni będą jednak trwały jeszcze prace wykończeniowe, w tym w zakresie infrastruktury rowerowej. Projekt pilotowany przez spółkę Tramwaje Warszawskie to ponad 2 kilometry nowych tras, w tym szczególnie ważne dla ruchu rowerowego kompleksowe zmiany na rondzie Tybetu. Powstanie tam komplet przejazdów rowerowych oraz rozdzielenie od siebie trasy rowerowej i części dla pieszych.

Po zakończeniu prac na Kasprzaka tramwajarze przeniosą się w dalszej części roku na Ochotę. Zapowiedź trasy tramwajowej wzdłuż ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. dla rowerzystów oznacza całkowitą przebudowę substandardowej trasy, jednej z najgorszych jakościowo w stolicy, po całej wschodniej stronie tej ulicy. Szereg możliwości wygodnej i legalnej podróży otworzą nowe przejazdy rowerowe, w tym w szczególności ich komplet zaplanowany u zbiegu z ulicą Szczęśliwicką.

Tramwaj co do zasady jest w Warszawie motorem napędowym zmian w kierunku zrównoważonej mobilności. Odpowiada za budowę lub przebudowę tras rowerowych albo przynajmniej ułatwia ich budowę w przyszłości. Obie ta przypadki dotyczą w szczególności tramwaju na Wilanów. Tylko ta jedna inwestycja, licząc wraz z odnogą w stronę Siekierek, odpowiadać będzie za blisko 10 kilometrów nowych i odnowionych tras w ciągu 5 ulic.

RADNI ZDECYDUJĄ O PUŁAWSKIEJ
Szereg inwestycji tramwajowych oraz planowane rozszerzenie strefy płatnego parkowania zdecydowanie zmienią w przyszłości sytuację transportową na Starym Mokotowie. To nie tylko koniec utrudnień związanych z trwającą obecnie budową, ale przede wszystkim szereg nowych możliwości dojazdu z wykorzystaniem sprawnej komunikacji miejskiej. Oprócz tego uporządkowane zostanie parkowanie.

— Dlatego na zbliżającą się sesję budżetową Rady Miasta składamy wniosek o przekazanie pieniędzy m.in. na budowę ostatniego brakującego odcinka drogi dla rowerów na ulicy Puławskiej. Chodzi oczywiście o odcinek od ulicy Dolnej do Rakowieckiej. Te pieniądze pozwolą na rozpoczęcie poszukiwań projektanta, który będzie miał za zadanie zaproponować zmiany na ponad kilometrowym odcinku ulicy. Oczywiście chodzi o transformację znacznie wykraczającą poza budowę infrastruktury rowerowej. Puławska to ulica przede wszystkim niewygodna dla pieszych i to na ich korzyść musi się zmienić w pierwszej kolejności. Mówimy więc o nadaniu jej nowego charakteru. Przebudowa obejmie chodnik, jezdnię, zieleń, miejsca postojowe, oświetlenie uliczne i sygnalizację oraz sieci podziemne, a częścią tych zmian będzie nowa infrastruktura rowerowa. W poprzednich latach wybudowaliśmy drogę rowerową wzdłuż kilkunastu kilometrów Puławskiej od granicy miasta, teraz powstanie na ostatnim jej odcinku — czytamy w komunikacie ZDM.

— Oprócz tego pod rozwagę radnych składamy jeszcze dwa projekty rowerowe ważne dla Śródmieścia. To budowa połączenia między nowymi wiaduktami Trasy Łazienkowskiej nad Agrykolą i samym mostem Łazienkowskim oraz droga dla rowerów po wschodniej stronie ulicy Marszałkowskiej na odcinku Królewska – Świętokrzyska — informuje Zarząd Dróg Miejskich.

BUDUJEMY I RYSUJEMY
“Po projektach się nie jeździ”, ale bez projektów nie ma czego budować. Obecnie w toku są prace projektowe na odcinki m.in. wzdłuż al. Jana Pawła II i al. “Solidarności” oraz ulicy Leszno i Okrzei. Kończymy też rysowanie rozwiązań na przedłużeniu nowego mostu pieszo-rowerowego, czyli przejazd rowerowy przez Wisłostradę na wysokości ulicy Karowej. Obecnie szukamy też projektantów na kolejne zadania, np. dla trasy rowerowej na ulicach Lucerny i Patriotów w Wawrze.

Na podstawie gotowych już projektów w toku są zaś przetargi wykonawcze. Szukani są chętni na przebudowę całego kwartału w rejonie ulic Złota-Zgoda, wraz z usprawnieniami rowerowymi w tym m.in. nowych przejazdami przez ul. Marszałkowską.

ZDM Warszawa