Muzeum Picassa po raz pierwszy pokaże prace jego partnerki Francoise Gilot

2024-03-10 12:38:11(ost. akt: 2024-03-10 12:40:47)

Autor zdjęcia: pap

Muzeum Picassa w Paryżu, w którym zgromadzono ogromną kolekcję dzieł hiszpańskiego twórcy, przedstawi swoje zbiory w nowej aranżacji. Jej częścią będzie - po raz pierwszy - prezentacja prac Francoise Gilot - francusko-amerykańskiej artystki, towarzyszki życia Picassa i matki dwójki jego dzieci.
Ponad 400 dzieł w 22 salach przedstawionych zostanie od 12 marca w nowej aranżacji - informuje w niedzielę agencja AFP. W ostatnich latach paryskie muzeum wypożyczało wiele prac ze swych zbiorów, szczególnie w 2023 roku, gdy przypadała 50. rocznica śmierci Picassa. Teraz dzieło Picassa zaprezentowane zostanie na nowo.

Kolekcja na trzech kondygnacjach muzeum reprezentuje wszystkie etapy twórczości Picassa, w tym z wczesnego okresu "błękitnego" i "różowego", poprzez kubizm i wpływy surrealizmu i prace w różnych technikach - malarstwa, kolażu, rzeźby, ceramiki. Chronologicznie są to prace powstałe w latach, zanim jeszcze Picasso przybył do Paryża na początku XX w., aż do jego śmierci w 1973 roku.

Jedna z sal poświęcona jest wyłącznie Francoise Gilot i prezentuje kilkanaście jej obrazów - figuratywnych i abstrakcyjnych, a także rysunki. Gilot, która była towarzyszką życia Picassa przez dziesięć lat od 1943 roku, urodziła dwójkę jego dzieci: Claude'a i Palomę. W 1970 r. osiedliła się w Stanach Zjednoczonych; zmarła w czerwcu 2023 r. w wieku 101 lat. Gilot, jak ocenia AFP, była jedyną z towarzyszek życia Picassa, która całkowicie wyzwoliła się spod jego wpływu i zrealizowała się jako artystka. Jej prace znajdują się w zbiorach Metropolitan Museum w Nowym Jorku i tamtejszym muzeum sztuki nowoczesnej MoMA.

Muzeum Picassa powstało w stolicy Francji w 1985 roku. Dziś zbiory i archiwa tej placówki liczą około 200 tysięcy eksponatów. Picasso, którego aktywność twórcza trwała prawie 80 lat, przez całe życie przechował w pracowniach znaczną część ze swych 2000 obrazów, ponad 11 tysięcy rysunków i tysięcy rzeźb, grafik i ceramik. Jesienią br. otwarty zostanie w pobliżu paryskiego muzeum ośrodek badawczy, udostępniający dokumenty do badań nad życiem i twórczością artysty. (PAP)

awl/ sp/