Tobiasz Bocheński przedstawia politykę mieszkaniową dla Warszawy

2024-03-10 09:30:55(ost. akt: 2024-03-10 09:39:38)

Autor zdjęcia: pap

W czwartek, na podwórku kamiennicy przy ul. Brzeskiej 13 na Pradze-Północ przedstawił pięć swoich postulatów w tej sprawie. Wśród nich jest wznowienie sprzedaży mieszkań komunalnych, bon 1000 zł dla niektórych rodzin i powołanie Społecznej Agencji Najmu.
- Wiemy, że ceny za metr kwadratowy są astronomiczne, czasami średnio siedemnaście tysięcy złotych za metr kwadratowy, ale bywa o wiele więcej. Ceny najmu mieszkania czterdziestopięciometrowego od trzech do czterech tysięcy. Prezydent Warszawy nie może stać z boku – mówił Bocheński.


Bocheński wraz ze swoimi stronnikami przedstawili pięć priorytetów jego polityki mieszkaniowej:

Bon mieszkaniowy, czyli 1000 zł dla rodzin, które są uprawnione do lokalu komunalnego, ale dopiero oczekują w kolejce na jego przydział.
Uregulowanie stosunków własnościowych spółdzielni, po to by mogły gospodarować nieruchomościami, na których znajdują się ich budynki.
Uporządkowanie wiedzy na temat zasobu nieruchomości znajdujących się w dyspozycji miasta i likwidacja pustostanów.
Wśród propozycji znalazło się też umożliwienie wykupu lokali komunalnych przez wieloletnich najemców, w tym przez tych którzy wynajmują je powyżej 15 lat, a budynki zostały zbudowane przed 1990 r.
Stworzenie nowej miejskiej instytucji – Społecznej Agencji Najmu, której zadaniem miałaby być dzierżawa mieszkań od prywatnych właścicieli i udostępnianie ich osobom, które oczekują na mieszkanie komunalne.


- Stop pustostanom. Dość marnowania zasobu mieszkaniowego Warszawy, gdy setki mieszkańców czekają w urzędach na lokal – mówił radny Warszawy Filip Frąckowiak, a burmistrz Pragi-Północ Paweł Lisiecki dodawał: - Wznowienie sprzedaży mieszkań komunalnych na rzecz wieloletnich najemców w budynkach wspólnot mieszkaniowych powstałych przed 1990 r. jest nie tylko sprawiedliwe, ale także zasadne ekonomicznie. Warto jednak zaznaczyć, że postulat o możliwości wykupu mieszkań komunalnych nie jest de facto argumentem zwiększającym dostępność mieszkań, ponieważ te osoby posiadają już miejsce zamieszkania, które oparte jest o wieloletnią współpracę z miastem.

- Władze Warszawy powinny wykorzystywać wszystkie dostępne ustawowo narzędzia, by wpływać na większą podaż na rynku najmu w Warszawie - takim narzędziem może być właśnie Społeczna Agencja Najmu – zaznaczył przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Warszawy Dariusz Figura.