Kanada/ Rosyjskie firmy zbrojeniowe znalazły sposoby obchodzenia sankcji

2024-02-29 20:05:23(ost. akt: 2024-02-29 20:09:01)

Autor zdjęcia: pix

Rosyjskie firmy zbrojeniowe znalazły metody obchodzenia zachodnich sankcji, dzięki którym kupują komponenty elektroniczne niezbędne do produkcji broni, co zaobserwowano w Kanadzie, USA, a także w Europie – podał kanadyjski nadawca publiczny CBC. Zidentyfikowanie rosyjskiej organizacji nielegalnie dokonującej zakupów części elektronicznych w zachodnich firmach było możliwe dzięki ukraińskiej grupie hakerskiej Cyber Resistance – przekazała telewizja CBC, która uzuskała dostęp do danych zdobytych przez Ukraińców.

Grupa Cyber Resistance w listopadzie ubiegłego roku przekazała siatce wolontariuszy InformNapalm, która określa się jako „międzynarodowa społeczność zajmująca się wywiadem” i wspierająca Ukrainę, wewnętrzne dokumenty rosyjskiego Centrum Technologii Specjalnych (STC).

Produkuje ono m.in. drony Orlan-10, które mogą być wykorzystywane do zakłócania sygnałów komunikacyjnych i zbierania danych dla artylerii. STC objęte jest sankcjami w Kanadzie i innych krajach wspierających Ukrainę. Właśnie dokumenty tej firmy pozwoliły analitykom potwierdzić, że sieć spółek „słupów” zajmuje się importem części i wyposażenia niezbędnego dla rosyjskiej produkcji zbrojeniowej – poinformował portal InformNapalm.

Wśród zhakowanych danych jest m.in. wymiana maili z czerwca 2023 roku, w których pracownicy STC wymieniają się informacjami na grupy współpracujących producentów, jest też załącznik z listą konkretnych komponentów elektronicznych – poinformowała CBC. Właśnie na tej liście znalazła się montrealska firma EXFO, która jest m.in. dostawcą dla armii amerykańskiej i inna firma z Montrealu, Aimtec, która produkuje części elektryczne.

Telewizja CBC rozmawiała z niewymienionym z nazwiska, ze względów bezpieczeństwa, wysokiej rangi oficerem ukraińskiej armii, który zna pozyskane przez Cyber Resistance materiały. Rozmówca CBC ocenił, że wartość tych informacji jest bardzo wysoka, ponieważ dane pozyskane przez hakerów pozwalają zrozumieć jak firmy zbrojeniowe w Rosji wykorzystują technologie niekojarzone zazwyczaj z produkcją broni i kupują je od niczego firm zachodnich niezdających sobie sprawy z końcowego zastosowania ich dostaw.

We wtorek kanadyjska agencja wywiadu finansowego (FINTRAC) w komunikacie wydanym wspólnie z jej odpowiednikami z Niemiec i Holandii ostrzegła, że Rosja próbuje kupować zaawansowane technologie obchodząc sankcje.

W połowie lutego mieszkająca w USA Kanadyjka rosyjskiego pochodzenia przyznała w sądzie w Nowym Jorku, że brała udział w organizowaniu eksportu do Rosji części elektronicznych, które mogą mieć zastosowanie m.in. w dronach.

Cyber Resistance to ta sama grupa, która w kwietniu 2023 roku poinformowała, że włamała się do skrzynki mailowej oficera GRU Serhija Morgaczowa, członka rosyjskiej grupy hakerskiej Fancy Bear, zwanej też APT28.

Morgaczow, wraz z 11 innymi osobami został oskarżony w 2018 roku w USA o spisek, którego celem było włamanie się do komputerów osób „zaangażowanych w wybory prezydenckie w 2016 roku, kradzież dokumentów z tych komputerów i zaaranżowanie ujawnienia ukradzionych dokumentów w celu zakłócenia wyborów prezydenckich w 2016 roku”.

Morgaczow jest zatrudniony jako inżynier właśnie w STC – podał portal CyberDefence24. Grupa Cyber Resistance doprowadziła również do ujawnienia kubańskiej siatki werbującej najemników dla rosyjskiej armii.

Natomiast powiązana z GRU organizacja Fancy Bear/APT28 to ta sama grupa, która w 2016 roku włamała się na serwery mającej siedzibę w Kanadzie Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). W 2018 roku rządy Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Holandii i Wielkiej Brytanii potępiły „agresywne cyberoperacje prowadzone przez rosyjskie wojsko”.

Z Toronto Anna Lach(PAP)