TR Warszawa pożegnał zmarłego niemieckiego reżysera René Pollescha

2024-02-27 15:43:04(ost. akt: 2024-02-27 15:46:14)

Autor zdjęcia: PAP

Wczoraj wieczorem dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o nagłej śmierci naszego przyjaciela René Pollescha, jednego z najwybitniejszych twórców teatru postdramatycznego od lat związanego z berlińskim teatrem Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz - napisano we wtorek na Fb TR Warszawa.
"W 2007 r. na zaproszenie TR Warszawa René przyjechał do Polski, by pracować nad spektaklem +Ragazzo dell'Europa+ – związał się wtedy z zespołem TR i od tej pory wracał do nas przy okazjach kolejnych produkcji: +Jackson Pollesch+ i +Kalifornia / Grace Slick+" - przypomniano we wpisie.

Podkreślono, że "praca z nim była hojna, błyskotliwa, nie opierała się na pozycji autorytetu, a na twórczej wolności i otwartości". "Energetyczna przestrzeń twórcza, jaką uruchamiał była ryzykowna w mierzeniu się z tematami współczesności, a międzyludzko i zespołowo bezpieczna" - napisano.

"Słowami zasłaniał się przed obiektywem, ale mamy go w kilku migawkach, którymi dziś chcemy się z Wami podzielić…" - czytamy we wpisie zespołu TR Warszawa, który uzupełniono 5 zdjęciami niemieckiego reżysera.

"René, na zawsze pozostaniesz w naszych sercach i w naszej pamięci" - podkreślono.

W poniedziałek, w wieku 61 lat, zmarł reżyser teatralny, dramaturg i dyrektor berlińskiego teatru Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz René Pollesch.

René Pollesch urodził się 29 października 1962 r. we Friedbergu w Hesji. W latach 1983-89 studiował w Instytucie Teatrologii Stosowanej na uniwersytecie w Giessen, brał również udział w projektach scenicznych Heinera Müllera i George'a Taboriego. W 1996 r. otrzymał stypendium twórcze w Royal Court Theatre w Londynie, a rok później odbył rezydencję artystyczną w Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie. W latach 1999-2000 pracował jako dramaturg w Luzerne Theatre, a w 2001 r. – w Schauspielhaus w Hamburgu.

Z berlińskim teatrem Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz związał się w latach 90. Związał się ze sceną na Prenzlauer Berg, w dawnej robotniczej dzielnicy Berlina Wschodniego. W latach 2001-07 Pollesch kierował sceną Prater berlińskiego teatru Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz. Od 2007 r. do końca sezonu 2016/17 reżyserował własne dramaty. To wystawiane tam spektakle, szczególnie "Trylogia z Prateru" (2001-2002), przyniosły mu sławę w całej Europie. W 2002 r. otrzymał wyróżnienie dla autora roku przyznawane przez miesięcznik "Theater Heute". Z teatru odszedł w 2017 r., aby powrócić po czterech latach na stanowisko dyrektora artystycznego.

Opublikował m.in. "www-slums" (2003), zbiór sztuk, wywiadów i tekstów "Liebe ist kaelter als das Kapital" (2009) i wybór dramatów "Kill your Darlings: Plays". Dwukrotnie zdobył Nagrodę Dramatyczną Muelheim - w 2001 r. za "www-slums" i w 2006 r. za "Cappuccetto Rosso". W 2012 r. otrzymał Nagrodę im. Else Lasker-Schueler za całokształt dorobku artystycznego.

Regularnie współpracował z Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu, Kammerspiele w Monachium, Burgtheater w Wiedniu, Schauspielhaus w Zurychu i Teatrem Narodowym w Stuttgarcie. Jako reżyser wystawił ponad 200 sztuk. Swoją twórczość prezentował w większych miastach w Niemczech i Austrii. Swoje sztuki reżyserował także z zespołami teatralnymi w Santiago, Sztokholmie i Tokio.

W TR Warszawa Pollesch wyreżyserował swoje trzy autorskie spektakle: "Ragazzo dell'Europa", "Jackson Pollesch" i "Kalifornia/Grace Slick".(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski