Nagradzany dokument o Ukrainie był wyświetlany na ścianie Muzeum

2024-02-26 08:34:20(ost. akt: 2024-02-26 08:37:26)

Autor zdjęcia: Rafał Motyl

Mijają dwa lata od dnia, gdy w Ukrainie rozpoczęła się wojna. W związku z tymi wydarzeniami w sobotę o 21:00 na ścianie nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej można było zobaczyć niezwykły pokaz filmu „Murals”, w którym Dan Shapiro, Alex Topaller i Artem Ivanenko uchwycili prace Banksy’ego. Pokazy zaplanowano równocześnie w Warszawie, Tallinie, Waszyngtonie i Florencji.
Wojna kilkaset kilometrów od Warszawy wciąż trwa, dlatego nie możemy poprzestać w solidarności z Ukrainą i jej mieszkańcami. Ta wojna to walka także za naszą wolność. W ten szczególny dzień zapraszam warszawianki i warszawiaków na pokazy widowiska multimedialnego „Murale” – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

„Murals” to doświadczenie dokumentalne, które jest efektem współpracy polskich, ukraińskich i amerykańskich artystów, zaprezentowane w innowacyjnej formie. Tłem opowieści o tragicznych wydarzeniach w Ukrainie są skany murali uznanego artysty Banksy’ego, stworzone w czasie inwazji Rosji na Ukrainę.

Obraz miał swoją premierę podczas tegorocznej edycji Cannes Next, jednego z wydarzeń Festiwalu Filmowego w Cannes, a otrzymał nagrodę publiczności w Londynie, był pokazywany na festiwalach w Warszawie, Tallinie oraz na kinowych ekranach m.in. w Genewie, Kopenhadze, Berlinie.

Projekcję tego niezwykłego przedsięwzięcia audiowizualnego zaplanowano na sobotę, 24 lutego 2024 o godzinie 21.00 Odbyła się na ścianie budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej od strony ul. Świętokrzyskiej. Pokazy były powtarzane tego dnia co 15 minut do godziny 22:00.

Twórcy o pokazie „Murals”
„Murals” mają dawać nadzieję i siłę, przypominając mieszkańcom Ukrainy, że nie są sami w swoich zmaganiach. Projekt jest działaniem niekomercyjnym.

„Murals” jest to doświadczenie dokumentalne będące efektem pracy amerykańskich, ukraińskich, hiszpańskich i polskich artystów w wysoce innowacyjnym formacie. Murale mają dawać nadzieję i siłę, przypominając mieszkańcom Ukrainy, i że nie są sami w swoich zmaganiach. Celem projektu jest wywołanie efektu zrozumienia sytuacji normalnego człowieka podczas wojny przez zderzenie widza ze sztuką. „Murale” mają inspirować do zmian i zachęcać ludzi do krytycznego myślenia – powiedziała Radosława Bardes, producent projektu.

„Murals” to jedyna obecnie istniejąca cyfrowa dokumentacja 3D murali Banksy’ego, stworzonych przez artystę w listopadzie 2022 wokół Kijowa. Z 7 dzieł przetrwały w niezmienionej postaci już tylko 3, a i te są mocno zniszczone. Zdecydowaliśmy się wykorzystać skanowanie 3D jako podstawę technologiczną naszego przekazu, ponieważ jest to czysta dokumentacja pomiarowa. Jednym słowem – prawda i dowód w sprawie dokonanego zniszczenia. Postanowiliśmy nie edytować w żaden sposób skanów 3D wykonanych przez Artema Ivanenko, a jedynie na tej prawdziwej podstawie za pomocą nowych technologii zbudować inspirującą do nadziei artystyczną historię – Maciej Żemojcin, producent technologiczny projektu.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie: www.murals.art oraz na www.instagram.com/murals_ua.