Warszawa pomaga już dwa lata

2024-02-24 10:07:43(ost. akt: 2024-02-24 10:20:00)

Autor zdjęcia: PAP/Tomasz Gzell

137 kierowców autobusów miejskich jest narodowości ukraińskiej, co stanowi około 3 proc. wszystkich kierujących w stolicy tymi pojazdami. Coraz mniej Ukraińców poszukuje też pracy. W styczniu br. w warszawskich urzędach pracy poszukiwało jej tylko 50 osób, podczas gdy w kwietniu 2022 było ich aż 1179.
W sobotę mijają dwa lata od inwazji Rosji na Ukrainę. Warszawa, jako stolica, była miastem, które w pierwszych dniach wojny przyjęło ogromną ilość uchodźców z tego kraju. W tej chwili, według danych stołecznego ratusza, wciąż jest ich ponad 105 tys.

Przez dwa lata miejskie szpitale przyjęły ponad 11 tys. obywateli Ukrainy, z czego ponad 2,5 tys. było hospitalizowanych. Ukraińskie mamy urodziły w nich 1,46 tyś. dzieci.

W stołecznych przedszkolach i szkołach uczy się 26,7 tys. dzieci cudzoziemskich. Największą grupę stanowią uczniowie z Ukrainy – 18,8 tys., w tym 12,4 tys. dzieci przybyłych po wybuchu wojny w Ukrainie.

Najwięcej jest ich w podstawówkach - ponad 9 tys., oraz w przedszkolach - 1874. Do liceum uczęszcza 721 uczniów, technikum - 603, a do branżowych szkół I stopnia - 143. Trzy osoby uczą się w średniej szkole muzycznej, cztery w szkole policealnej i również cztery w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy.

Jednym z rozwiązań zapewnionych przez ogólnopolskie przepisy jest tworzenie oddziałów przygotowawczych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Do 24 lutego 2022 roku takie oddziały działały w Warszawie w 5 publicznych szkołach podstawowych i 2 liceach. Po wybuchu wojny na Ukrainie uruchomiono kolejnych 150 oddziałów w prawie 90 placówkach. Zgodnie z potrzebami, w roku szkolnym 2023/2024 w Warszawie jest 45 oddziałów przygotowawczych.

W stolicy, od czasu rosyjskiej inwazji, uruchomiono punkty informacyjne oraz ośrodki pobytowe dla uciekających przed wojną Ukraińców. Sześć z nich wciąż działa i mieszka tam prawie 750 osób, z czego ponad 200 to dzieci. Wszyscy, poza zakwaterowaniem, mają zapewnione także całodzienne wyżywienie.

Przez dwa lata w stolicy nadano ponad 105,2 tys. numerów PESEL, z czego najwięcej - ponad 64 tys. - w tymczasowym punkcie na stadionie Narodowym.

W Warszawie przebywa ponad 67,2 tys. osób w wieku produkcyjnym. Jak wynika ze statystyk ratusza, coraz więcej Ukraińców znajduje pracę. W kwietniu 2022 roku w urzędach pracy szukało jej 1179 osób, natomiast w styczniu br. było ich już tylko 50.

Według danych ratusza na dzień 9.02.2023 r., złożono ponad 75,2 wniosków o wypłatę jednorazowego świadczenia 300+ dla obywateli Ukrainy. Najwięcej na Mokotowie (13,7 tys.) i Woli (10,5 tys.).

Prawie 65 tys. wnioskodawców wypłacono w ramach program 40+ (pomoc finansowa na zakwaterowanie i wyżywienie dla uchodźców z Ukrainy) ponad 309 mln zł.

"Poza realizacją zadań wspieranych przez środki z budżetu państwa, Warszawa przeznaczyła dodatkowo własne środki na pomoc obywatelom Ukrainy, głównie na zadania edukacyjne i pomoc społeczną. W sumie, od początku wojny, było to ponad 140 mln zł." - przekazał stołeczny ratusz.

Warszawa pomogła również miastom ukraińskim. W 2023 r. Warszawa wysłała do Kijowa 10 pociągów metra serii N-81, a do miasta Konotop, w formie darowizny, przekazano 23 tramwaje i 2 samochody ciężarowe.

Za wschodnią granicę trafiło także pięć przegubowych autobusów Miejskich Zakładów Autobusowych oraz specjalistyczny wóz do naprawy sieci trakcyjnej od Tramwajów Warszawskich. Poza tym, wyremontowane pojazdy – ambulans neonatologiczny i śmieciarkę, które przekazało stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

W pierwszych miesiącach wojny stołeczny konserwator, wraz z partnerami, zorganizował zbiórkę i wysyłkę materiałów i sprzętu gaśniczego. Posłużyły one do zabezpieczania zabytków przed ostrzałem i dalszymi uszkodzeniami.

Dzięki środkom przyznanym przez Radę Warszawy zakupiono i zamontowano 50 okien w zniszczonej atakami, zabytkowej bibliotece w Czernihowie. Poza tym Warszawa wsparła renowację budynków przy ulicy Stryjskiej we Lwowie oraz zorganizowała zbiórkę na zakup okien dla budynku cerkwi w Andrijiwce.

W sobotę w Warszawie zaplanowano kilka manifestacji i przemarszów, których większość odbędzie się w Śródmieściu. Dla zapewnienia bezpieczeństwa policja może zdecydować o zamknięciu ulic. Pierwsza z demonstracji odbędzie się na ulicy Belwederskiej vis-a-vis Ambasady Federacji Rosyjskiej.

Kolejne zgromadzenia będą połączone z przemarszem. Główne rozpocznie się o godzinie 12 przed pomnikiem Witosa na placu Trzech Krzyży, a stamtąd uczestnicy przejdą Traktem Królewskim na plac Zamkowy.

Wiele stołecznych obiektów – urzędów i instytucji kulturalnych - będzie w sobotę podświetlonych, by upamiętnić tragiczne wydarzenia w Ukrainie, a o 21 na ścianie nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie wyświetlany film "Murale". (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk