Rusza program obchodów 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

2024-02-23 12:27:33(ost. akt: 2024-02-23 12:31:08)

Autor zdjęcia: Wikimedia/KAI

W rocznicę odprawionej przez ks. Jerzego Popiełuszkę pierwszej mszy za ojczyznę 28 lutego ruszy 37-tygodniowy program obchodów 40. rocznicy śmierci kapelana Solidarności. W programie m.in. konferencje naukowe, koncerty, wystawy i modlitwy za wstawiennictwem błogosławionego.
W związku z przypadającą 19 października 2024 r. 40. rocznicą śmierci ks. Popiełuszki w jego sanktuarium na Żoliborzu zawiązał się Społeczny Komitet Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W jego skład weszli m.in. członkowie rodziny księdza, historycy, pracownicy instytucji kultury, artyści i członkowie NSZZ "Solidarność".

Obchody rozpoczną się 28 lutego, w rocznicę odprawionej przez księdza Popiełuszkę w 1982 r. pierwszej mszy za ojczyznę, a zakończą 3 listopada, w rocznicę pogrzebu księdza.

W czwartek w Warszawie podczas konferencji prasowej zapowiadającej obchody przewodniczący komitetu Paweł Kęska podkreślił, że celem komitetu jest sprawienie, by historia życia księdza i jego nauczania była znana jak najszerszej grupie osób.

Poinformował, że komitet stworzył stronę internetową www.popieluszko.net.pl. Zostaną na niej umieszczone informacje o wydarzeniach związanych z ks. Popiełuszką, które z okazji rocznicy odbywać się będą w całym kraju.

Zaznaczył, że zaplanowane zostały 42 wydarzenia rocznicowe. Są to m.in. sesja naukowa poświęcona kapelanowi Solidarności, która odbędzie się we wrześniu 2024 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ta sama uczelnia rozpocznie trzyletni program badawczy poświęcony mszom za ojczyznę, które odprawiał ks. Popiełuszko.

Wśród innych wydarzeń znalazły się również dwie sesje naukowe organizowane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski i przez Instytut Pamięci Narodowej, koncert Filharmonii Białostockiej czy wystawa w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Wśród wydarzeń religijnych zaplanowano m.in. Drogę Krzyżową Ludzi Pracy, która w Wielki Piątek przejdzie ulicami Warszawy, i Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę we wrześniu 2024 r.

Na duchowy wymiar obchodów złoży się także stworzony przez komitet program modlitwy "O wolność od lęku i nienawiści", połączonej z refleksją nad nauczaniem ks. Popiełuszki. Przeznaczony jest on dla wspólnot parafialnych i religijnych.

Jego uczestnicy będą modlić się codziennie przez 37 tygodni tekstem modlitwy za wstawiennictwem błogosławionego, raz w tygodniu przeczytają fragment jego nauczania, podejmą postanowienie wyrzeczenia się "złych słów, ocen, obmowy, agresji wobec bliźnich i siebie samego" przez co najmniej jeden dzień w tygodniu, a także postarają się zrobić coś dobrego dla osób w potrzebie.

Program modlitewny rozpocznie się 28 lutego. Teksty modlitwy i litanii za wstawiennictwem ks. Popiełuszki, fragmenty jego nauczania i inne materiały są dostępne pod adresem: https://popieluszko.net.pl/40rocznica/.

W konferencji wziął także udział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Podkreślił, że ks. Popiełuszko swoim życiem dawał świadectwo wartościom wynikającym z wiary – godności człowieka, miłości, sprawiedliwości społecznej i prawdy.

"Świat współczesny, który do tej godności przywiązuje wielką wagę i stanowi rozmaite prawa, które tej godności bronią, gdyby chciał wrócić do ich źródła, zobaczyłby, że (...) ks. Jerzy Popiełuszko te wartości zawsze promował. W tym kontekście nauczanie ks. Popiełuszki jest wciąż aktualne" – mówił.

Kard. Nycz zaznaczył, że kiedy kapelan Solidarności organizował masowe msze św., stając w obronie godności robotników, pielęgniarek czy innych grup zawodowych, motywowała go wiara, za którą ostatecznie oddał życie.

"Czy my jesteśmy dziś gotowi dawać świadectwo wiary tak jak on?" – pytał metropolita warszawski.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem Solidarności i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych, za co tępiła go komunistyczna propaganda i nękała Służba Bezpieczeństwa.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało wrzucili oni do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. w Warszawie. Zgromadził około miliona osób.

Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności. Parafia św. Stanisława Kostki jest głównym miejscem kultu błogosławionego.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/