Jaka jest dziś muzyka żydowska?

2024-02-21 14:18:26(ost. akt: 2024-02-21 14:23:15)

Autor zdjęcia: Freepik

Cztery koncertowe wieczory, światowe i polskie premiery, pieśni, muzyka symfoniczna, tancerze uliczni, opera – tak będzie na tegorocznym POLIN Music Festival. Wydarzenia poświęcone muzyce żydowskiej odbędą się od 22 do 25 lutego w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Podczas tegorocznego POLIN Music Festival wystąpią renomowane polskie zespoły Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie i Opera Wrocławska, młode pokolenie artystów – Kamila Siwińska, Anna Karpowicz i Andrzej Ciepliński, a także goście z zagranicy m.in. zdobywcy Grammy Third Coast Percussion i Mahmed Melamed.

W piątek, w dniu oficjalnego otwarcia festiwalu, w audytorium Muzeum POLIN odbędzie się prawykonanie koncertu klarnetowego „Tfiles” (jid. modlitwa) oraz zabrzmi muzyka Avnera Dormana – kompozytora, który sięga do wielu historycznych i kulturowych odniesień.

Z kolei w sobotę na scenie Muzeum POLIN pojawi się kwartet perkusyjny Third Coast Percussion – zespół ma w swym dorobku nagrodę Grammy. Podczas POLIN Music Festivalu przedstawi projekt „Metamorphosis”, w którym perkusistom towarzyszy dwójka tancerzy.

Manekiny – Schulz/Rudziński/Siwińska
Finałowym wydarzeniem festiwalu będzie premiera nowej inscenizacji opery Zbigniewa Rudzińskiego „Manekiny”, opartej na prozie Brunona Schulza. Jest to koprodukcja Muzeum POLIN i Opery Wrocławskiej, gdzie odbyła się prapremiera dzieła w 1981 roku.

Autor „Manekinów” badał granice między twórcą a stwórcą, a w nieożywionej materii szukał elementów życia. Te rozważania pozostają aktualne i dziś w obliczu powszechnego wykorzystania sztucznej inteligencji.

Dodatkowy dzień koncertowy, spacery towarzyszące
POLIN Music Festival to także budowanie wspólnoty wokół muzyki. Dlatego festiwal wychodzi z sali koncertowej. W sobotę odbędzie się warszawski spacer śladami poetki Kadii Mołodowskiej, podczas którego uczestnicy i uczestniczki wycieczki poznają miejsca z nią związane oraz usłyszą, jak brzmią jej wiersze w języku jidysz.

Z kolei w czwartek, w przeddzień inauguracji, zaplanowano dodatkowy koncert dla posiadaczy karnetów POLIN Music Festivalu. Najwierniejsza festiwalowa publiczność wysłucha koncertu „all the days were purple” w wykonaniu amerykańskiej solistki Elizy Bagg i zespołu kameralnego.

Na pomoc rodzinom z Ukrainy
Od kilku lat POLIN Music Festival, obok artystów i publiczności, gości także organizacje pozarządowe. Termin festiwalu ponownie łączy się z rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę. Dlatego Muzeum POLIN zaprosiło do współpracy Fundację Puszke, która pomaga 300 żydowskim rodzinom z Ukrainy mieszkającym w Warszawie i okolicach. Tak fundację, jak i muzeum łączy przekonanie, że fundamentem tożsamości żydowskiej jest tikun olam (hebr. naprawianie świata).

UM Warszawa