W Jarze Brzeźnicy ma powstać naturalny park - największy w mieście

2024-02-19 18:00:43(ost. akt: 2024-02-19 18:09:26)

Autor zdjęcia: andreas kretschmer on Unsplash

Na peryferiach Płocka w Jarze Brzeźnicy ma powstać największy w tym mieście naturalny park, który obejmował będzie 50 ha terenów zielonych. Będą tam m.in. łąki kwietne i miejsca piknikowe, punkty widokowe oraz ścieżka dla pieszych i tor do jazdy rowerem górskim.
Na peryferiach Płocka (Mazowieckie) w Jarze Brzeźnicy ma powstać największy w tym mieście naturalny park, który obejmował będzie 50 ha terenów zielonych. Będą tam m.in. łąki kwietne i miejsca piknikowe, punkty widokowe oraz ścieżka dla pieszych i tor do jazdy rowerem górskim.

"Chcemy zagospodarować Jar Brzeźnicy. Jest wyjątkowy, malowniczy, nieuregulowany, wręcz dziki i trudno dostępny. Chcemy to miejsce nieco +odczarować+, uporządkować i udostępnić mieszkańcom. Planujemy to zrobić w taki sposób, by skutki naszej ingerencji były minimalne" - oznajmił w poniedziałek płocki Urząd Miasta.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski przypomniał, że w 2023 r. na terenie całego miasta posadzono prawie tysiąc drzew. "Teraz chcemy zrobić kolejny krok w urządzaniu zieleni i zagospodarować Jar Brzeźnicy. Urządzimy tam naturalny park o powierzchni 50 ha" - podkreślił Nowakowski, cytowany w samorządowym komunikacie.

Jak zapowiedział Urząd Miasta, "będzie to największy naturalny park w Płocku".

W ramach przedsięwzięcia mają być realizowane dwie inwestycje - urządzanie parku w Jarze Brzeźnicy wraz z miejscami wypoczynku i ścieżką dla pieszych oraz wytyczenie i urządzenie pierwszego w Płocku toru do jazdy górskim rowerem typu single track, w tym przypadku w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Obie trasy - dla spacerowiczów oraz dla wyczynowych rowerzystów - zostaną wykonane z naturalnych materiałów i, ze względów bezpieczeństwa, nie będą się przecinać.

Według Urzędu Miasta, obecnie projekt znajduje się na etapie inwentaryzacji dendrologicznej - jej efektem ma być ustalenie, które drzewa należało będzie usunąć, a które będzie można zostawić naturze. Następny planowany etap to opracowanie dokumentacji technicznej, dzięki której możliwe będzie ubieganie się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych, krajowych.

"I w tym roku chcemy jeszcze zacząć realizację zarówno ścieżki dla pieszych - w tegorocznym budżecie Płocka mamy na to 1 mln zł, oraz trasy single track - zarezerwowaliśmy na nią ponad 900 tys. zł" - podkreślił płocki samorząd. Odnosząc się do szczegółów projektu, zaznaczył, iż w przyszłym parku znajdą się też m.in. tereny zadrzewione, łąki kwietne, miejsca piknikowe, punkty widokowe i zejścia nad Brzeźnicę.

"Zrobimy +dziką naturę w środku miasta+, otoczone naturalną zielenią miejsce do wyciszenia się, dotlenienia i relaksu" - zapowiedział Urząd Miasta.

Płynąca na peryferiach Płocka, głębokim miejscami na ok. 30 metrów wąwozem, rzeka Brzeźnica jest prawym dopływem Wisły. Cały zespół krajobrazowo-przyrodniczy ma tam powierzchnię ok. 150 ha. W XIX wieku działała tam browar - jego ruiny zachowały się do dziś, a teren wąwozu był zamieszkały do drugiej połowy XX wieku - znajdowało się tam kilka zabudowań gospodarczych.

Obecnie w Jarze Brzeźnicy działa Schronisko dla Zwierząt.


red./PAP