Nowy warszawski zabytek. Są tylko cztery takie w kraju

2024-02-18 08:58:00(ost. akt: 2024-02-18 10:20:31)
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków nieruchomych, żelbetowy zasobnik węglowy do nawęglania parowozów. Ten obiekt znajduje się na przy ul. Gniewkowskiej na Odolanach. Jest jednym z czterech tego typu w kraju.
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego, żelbetowy zasobnik węglowy do nawęglania parowozów. Ten nietypowy obiekt znajduje się na przy ul. Gniewkowskiej na Odolanach. Jest to naprawdę wyjątkowy obiekt i jest jednym z czterech tego typu w kraju.


Stany Zjednoczone pod koniec lat 40. przekazały Polsce urządzenia zasobnikowe. Przypłynęły one statkiem w 1948 roku. Takie obiekty budowano na dużych węzłach kolejowych. Pod zasobnikiem ułożone były tory kolejowe, a a nich wjeżdżały parowozy w celu uzupełnienia paliwa.


Jest to naprawdę wyjątkowy obiekt i jest jednym z czterech tego typu w kraju, inne położone są w Gdyni, Krakowie i Tarnowskich Górach. Zasobnik o wysokości 42 metrów i nośności 300 ton wykonany jest z konstrukcji żelbetowej. Urządzenie to oddano do użytku w połowie 1951 roku. Eksploatację zakończono w połowie lat 70. XX w. ze względu na wycofanie trakcji parowej z normalnej pracy pociągowej.
Żelbetowa wieża do rejestru zabytków dstła się dzięki staraniom stowarzyszenia "Kamień i co? Ratujemy warszawskie zabytki".

Prof. Jakub Lewicki: "Nieruchomość jest dokumentem budowy polskiej kolei, reliktem techniki z czasów kolei parowej. Wartości artystyczne odzwierciedlają charakterystyczny dla minionych epok stosunek wrażliwości estetycznej twórców dzieł technicznych. Wartości naukowe wypływają ze szczególnego miejsca zabytku wśród źródeł poznawczych do badań nad rozwojem cywilizacji, a także wiedzy o ich wpływie na rozwój nauki i techniki szczególnie w odniesieniu do rozwoju lokomotyw parowych. Jest przykładem zastosowania nowatorskiej jak na czas powstania obiektu konstrukcji żelbetowej, dokumentując tym samym rozwój inżynierii kolejowe"j.