350 lat temu zaczęła się historia Łazienek Królewskich

2024-02-17 14:00:00(ost. akt: 2024-02-16 15:09:05)

Autor zdjęcia: Warszawska Organizacja Turystyczna

16 lutego 1674 roku, punktualnie o godzinie dziewiątej, Stanisław Herakliusz Lubomirski objął w posiadanie rozległe tereny Ujazdowa i tym samym zapoczątkował historię Łazienek Królewskich.
Stanisław Herakliusz Lubomirski na Ujazdowie
Z okazji 350. rocznicy tego wydarzenia już pod koniec kwietnia w Podchorążówce i Pałacu na Wyspie otwarta zostanie wystawa, przybliżająca postać wybitnego polityka i pisarza, jednego z najbardziej barwnych przedstawicieli polskiego baroku.

Wystawa „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego" pokaże historię Łazienki Lubomirskiego, której ślady wciąż są widoczne w architekturze rezydencji ostatniego króla Polski. W Podchorążówce odkryjemy marszałka Lubomirskiego jako jednego z najbardziej barwnych przedstawicieli polskiego baroku.

Łazienki Królewskie – miejsce z historią
Na polecenie księcia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego na Ujazdowie wybudowana została Łaźnia.

Barokowy pawilon ogrodowy, projektu holenderskiego architekta Tylmana z Gameren, służyć miał zarówno odpoczynkowi czy rozrywce, jak i kontemplacji. Wnętrze Łaźni skrywało salę stylizowaną na grotę. Biło w niej źródło, symbolizujące źródło w starożytnej Grecji, niosące muzom natchnienie - czytamy na stronie Łazienek Królewskich.

Ujazdów w 1674 roku stał się własnością marszałka koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, za którego sprawą odbudowano pałac ujazdowski a na terenie rezydencji powstał nowy zwierzyniec z rybnymi sadzawkami oraz pawilony ogrodowe – w tym ermitaż przy Agrykoli i pełniący funkcję łaźni pawilon Hypokrene (z mitologii greckiej - źródło na Helikonie poświęcone muzom), od którego wzięła się nazwa Łazienek - tak początki Łazienek opisuje Blanka Melania Ciężka w tekście na stronie Muzeum Warszawy.

W 1764 roku Stanisław August, szukając miejsca na swą letnią królewską rezydencję, zakupił Łaźnię wraz z Ujazdowem. Wówczas przekształcono barokowy pawilon Łaźni w klasycystyczny Pałac na Wyspie(otwiera się w nowej karcie).

Najważniejsze daty z historii Łazienek Królewskich poznać można na osi czasu(otwiera się w nowej karcie).

UM Warszawa