Warszawa się nie nudzi. Aktywna pierwsza połowa miesiąca - co się wydarzyło?

2024-02-17 10:00:00(ost. akt: 2024-02-16 13:27:04)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Przetarg na przebudowę ulic w rejonie Złotej i Zgoda, otwarcie nowej przychodni w Wilanowie, ogłoszenie wyników plebiscytu na najlepszego sportowca Warszawy – to najważniejsze wydarzenia mijających dni w stolicy. W tym tygodniu odbyła się również wizyta prezydenta Rafała Trzaskowskiego w ostatniej z warszawskich dzielnic.
Inwestycje większe i mniejsze
W ostatni wtorek prezydent Rafał Trzaskowski spotykał się z mieszkańcami dzielnicy Wilanów. Prezydent odwiedził także plac budowy nowej linii tramwajowej. Jak podaje Urząd Miasta Warszawa, w związku z kolejnym etapem prac wprowadzono kolejne zmiany w organizacji ruchu. Po zakończeniu całej inwestycji będzie można dostać się z Wilanowa do centrum w 25 minut. Podczas wizyty w dzielnicy prezydent otworzył również nowo wybudowaną przychodnię przy ul. Wiertniczej. Obiekt, na którego budowę miasto przeznaczyło blisko 10 mln zł, jest czterokrotnie większy od poprzedniego budynku. W placówce poza poradniami opieki zdrowotnej dla dzieci i dorosłych znalazły się także m.in. poradnie stomatologiczna i ginekologiczna, pracownie diagnostyczne (USG, RTG) oraz gabinet szczepień. Podczas otwarcia obiektu prezydent przypomniał, że miasto zapewnia opiekę aż w 10 miejskich szpitalach i 120 miejskich przychodniach.

— W ostatnich latach zainwestowaliśmy w opiekę zdrowotną ponad 800 mln zł. Wybudowaliśmy Szpital Południowy, rozbudowaliśmy Szpital Bielański, wyremontowaliśmy Szpital Wolski, stworzyliśmy WIZK, 26 przychodni stworzyliśmy lub wyremontowaliśmy. Jesteśmy z tego bardzo dumni, żadne miasto w Polsce nie ma takiego podejścia do kwestii zdrowotnych – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Budowa linii tramwajowej do Wilanowa i nowej przychodni w dzielnicy to przykłady inwestycji realizowanych w ramach tzw. „100 projektów” prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Ale niejedyne. W tym tygodniu ogłoszony został przetarg na modernizację kwartału ulic w rejonie Złotej i Zgody. To także inwestycja realizowana w ramach „100 projektów” oraz w ramach szerszego prezydenckiego projektu Nowe Centrum Warszawy. Zgodnie z jego założeniami centrum miasta staje się bardziej przyjazne i wygodne dla wszystkich użytkowników. W ramach tego konkretnego zadania zmienią się nie tylko ulice Złota i Zgoda, ale też Sienkiewicza, duży fragment ulicy Jasnej oraz place pomiędzy nimi. Będzie bardziej zielono: pojawią się setki nowych drzew i skwery z niską zielenią, a także ozdobne fontanny i trzy duże miejskie place.

Więcej zieleni pojawi się też na Bielanach. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na realizację 2-kilometrowego parku linearnego wzdłuż ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego. Przybędzie 170 drzew, na powierzchni 2 tys. mkw. pojawią się krzewy, a na 700 mkw. także niskie i wysokie trawy.

Nagrody i wyróżnienia
Zakończył się XXIV Plebiscyt na Najlepszych Sportowców Warszawy. W tym roku kapituła konkursu i mieszkańcy stolicy zdecydowali się nagrodzić m.in. Damiana Wolnego, Julię Chmielewską, Adriana Castro, Krzysztofa Chmielewskiego i klub Projekt Warszawa.

Również w tym tygodniu odbyło się wręczanie wyróżnień dla 11 pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie. W 2023 r. w stolicy z numeru alarmowego 112 odebrano ponad milion połączeń telefonicznych.

Ruszyło przyjmowanie zgłoszeń na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową S3KTOR. Konkurs organizowany jest przez Urząd m.st. Warszawy od 2010 r. Zgłoszenia można wysyłać do 11 marca.

Podpowiedzi na czas wolny
Poezja w saunie, nastrojowe zdjęcie na bulwarze przy wtórze ptasich śpiewów albo romantyczny spacer przez las łęgowy – z takiej oferty można było skorzystać w Walentynki nad Wisłą. I choć Święto Zakochanych już za nami, Dzielnica Wisła zaprasza do także innych aktywności nad rzeką. Szczegóły można śledzić na Facebookowym profilu.

Ci, którzy od spaceru nad rzeką wolą przechadzkę po centrum, jeszcze w ten weekend mogą zobaczyć świąteczną iluminację na Trakcie Królewskim. To ostatnia szansa, by zobaczyć świetlne ozdoby nawiązujące do lat 50. i 60. XX wieku: stylowe bombki, choinkowe lampki, samochód Syrena, saturator czy sklepową wagę. Również tylko do tej niedzieli będzie można obejrzeć wystawę z niemal 150 zdjęciami Wojciecha Plewińskiego sprzed kilkudziesięciu lat. Ekspozycja dostępna jest w Domu Spotkań z Historią.

W tym tygodniu wystartowała 15. edycja Festiwalu Nowe Epifanie, dofinansowanego ze środków m.st. Warszawy. W programie pokazy teatralne, koncerty muzyki dawnej i filmy. Z kolei osoby, które wolą bardziej interaktywną formę spędzania czasu i zdobywania wiedzy, mogą odwiedzić Centrum Multimedialne Europa Experience w warszawskim Biurze Parlamentu Europejskiego. Otwarcia tej placówki dokonali wczoraj m.in. przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola i prezydent Rafał Trzaskowski.

UM Warszawa