Muzeum Mazowieckie w Płocku ogłosiło konkurs „na najlepszą przemianę”

2024-02-16 08:43:02(ost. akt: 2024-02-16 08:45:54)

Autor zdjęcia: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku ogłosiło konkurs „na najlepszą przemianę”, inspirowaną dwoma obrazami z otwartej tam niedawno wystawy. Ich autorami są ojciec i syn, Tadeusz Zaremba i Szymon Zaremba, którzy namalowali swoje „Przemiany” w 1973 r. i w 2019 r.
Ogłaszając konkurs „na najlepszą przemianę”, płockie Muzeum Mazowieckie podkreśliło, że „to propozycja idealna dla wszystkich artystycznych dusz”. Placówka zamieściła na swej stronie internetowej oraz na swym profilu na Facebooku linki z szablonami, które można pobrać, a potem uzupełnić dowolną techniką.

„Możecie robić wszystko, co podpowiada Wam wyobraźnia. Wszystko, by powstały nowe, pełne znaczeń +Przemiany+” - wyjaśniono w konkursowym anonsie.

Jak powiedziała PAP Milena Kolibczyńska z płockiego Muzeum Mazowieckiego, chociaż Tadeusz Zaremba i Szymon Zaremba to osoby związane z Płockiem, to w konkursie może wziąć udział każdy. „Czekamy na prace z całej Polski, z zagranicy, od wszystkich, którzy będą chcieli stworzyć własną +Przemianę+” - zaznaczyła.

W Muzeum Mazowieckim w Płocku z początkiem lutego otwarto wystawę monograficzną „Tadeusz Zaremba (1940-2013). Konserwator zabytków, muzealnik, artysta malarz”, która prezentuje dorobek, w tym artystyczny, wieloletniego dyrektora tej placówki, m.in. kilkadziesiąt jego obrazów i rysunków. Kuratorem i autorem aranżacji ekspozycji o Tadeuszu Zarembie, jest jego syn, Szymon Zaremba, także konserwator zabytków i podobnie, jak ojciec absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Na wystawie tej prezentowane są dwa obrazy ich autorstwa o wspólnym tytule „Przemiany” - Tadeusza Zaremby z 1973 r. i Szymona Zaremby z 2019 r. Oba przedstawiają postać zdejmującą koszulę na tle okna, ale z widokiem na różne krajobrazy - w pierwszym przypadku to wiejska droga i dymiące kominy, a w drugim to nokturn, nawiązujący do „Chochołów” Stanisława Wyspiańskiego z 1898 r. z krakowskimi Plantami nocą.

„Wymowa tych obrazów znacznie się różni. +Przemiana+ ojca jest bardziej optymistyczna. Myślę, że wyraża pogodę ducha, oczekiwania wobec przyszłości, o których myśli się z nadzieją. Moja +Przemiana+ jest pesymistyczna, odnosząc się do kondycji współczesnego świata i człowieka. W żadnym razie jednak, nie chciałbym, żeby ta interpretacja, sugerowała uczestnikom konkursu ujęcie tematu. Liczymy na oryginalne prace, prezentujące własne doświadczenia i osobiste spojrzenie, twórczą interpretację przemian w ogóle czy własnej przemiany” - powiedział PAP Szymon Zaremba.

Jak informuje płockie Muzeum Mazowieckie, skany konkursowych prac można przesyłać mailem na adres n.jarzabkowska@muzeumplock.eu do 15 marca 2024 r. - mail powinien zawierać zgodę autora na wykorzystanie jego imienia i nazwiska w celu ogłoszenia wyników konkursu.

Jury, w którym znajdzie się również Szymon Zaremba, wybierze najlepszą pracę, a nagrodą będą albumy „Secesja” i „X wieków Płocka” oraz - jak zapowiada placówka - „torba pełna muzealnych gadżetów”. Praca, która zdobędzie główną nagrodę oraz dwie, które otrzymają wyróżnienia, zostaną zaprezentowane na profilu na Facebooku płockiego Muzeum Mazowieckiego.

Wystawa „Tadeusz Zaremba (1940-2013). Konserwator zabytków, muzealnik, artysta malarz” będzie dostępna dla zwiedzających do 1 kwietnia. Ekspozycji towarzyszy obszerny katalog, ilustrowany archiwalnymi fotografiami.

Muzeum w Płocku powstało w 1821 r. z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. Placówka, która od tego czasu zmieniała swe siedziby i nazwy, rozbudowując jednocześnie zbiory i ekspozycje, początkowo historyczne i archeologiczne, jest uznawana za najstarsze muzeum publiczne w Polsce. Od 1963 r. nosi nazwę Muzeum Mazowieckiego. Cała jego kolekcja liczy obecnie ok. 100 tys. eksponatów, a stałe wystawy poświęcone secesji i art deco, to największe w Polsce ekspozycje tego rodzaju. (PAP)

Autor: Michał Budkiewicz