Niemcy osiągnęły zamierzony cel. Za kilka lat pełne uzbrojenie?

2024-02-15 13:54:17(ost. akt: 2024-02-15 14:03:34)

Autor zdjęcia: PAP

Po trzydziestu latach przerwy Niemcy po raz pierwszy zgłosiły do NATO planowane wydatki na obronność, osiągając poziom 2 proc. PKB. Jednocześnie niemieckie koncerny zbrojeniowe prezentują ambitne plany produkcji, obejmujące zarówno Ukrainę, jak i Republikę Federalną Niemiec. Warto jednak zaznaczyć, że realizacja tych zobowiązań prawdopodobnie potrwa kilka lat.
Według obliczeń niemieckiej agencji prasowej DPA, rząd federalny planuje w bieżącym roku wydać na obronność równowartość 73,41 mld dolarów (prawie 300 mld zł), co stanowi rekordową sumę w wartościach bezwzględnych. Te dane oznaczają również, że zgodnie z aktualną prognozą, Niemcy przeznaczą na politykę obronną 2,01 proc. swojego PKB, co jest zgodne z wymaganiami NATO.

Równocześnie wydaje się, że także inne państwa członkowskie zanotowały znaczny wzrost wydatków na obronność. W bieżącym roku 18 z 31 krajów NATO osiągnęło dwuprocentowy cel, co zostało potwierdzone przez sekretarza generalnego sojuszu, Jensa Stoltenberga. Ministrowie obrony państw członkowskich przybyli do Brukseli w środę, aby uczestniczyć w spotkaniu NATO.

Z dokumentów archiwów NATO wynika, że Niemcy po raz ostatni osiągnęły wskaźnik wydatków na obronność w wysokości 2 proc. swojego PKB w 1992 roku. W okresie zimnej wojny, ten wskaźnik zazwyczaj przekraczał 3 proc. Ostatnio podano analogiczną kwotę za rok 2023, która wyniosła jedynie 56,64 mld dolarów (około 229 mld zł), co przełożyło się na wskaźnik PKB na poziomie 1,57 proc.

Produkcja broni i amunicji zauważalnie rośnie, przynajmniej w największym niemieckim koncernie zbrojeniowym. Informacja ta pochodzi z rozmów przeprowadzonych przez gazetę BILD z przedstawicielami firmy Rheinmetall.

Rheinmetall uruchomił nową linię produkcyjną dla przeciwlotniczego pojazdu opancerzonego Gepard, który został już wycofany ze służby, służąc teraz do obrony przed atakami z powietrza. Niemcy dostarczyły już 52 pojazdy gąsienicowe na Ukrainę.

Według rzecznika Rheinmetall linie produkcyjne Geparda nie były już dostępne.

Jednak należy pamiętać, aby nie wygórować oczekiwań, jeśli chodzi o tempo produkcji.

W miejscowości Unterluess, w okolicach znanej z wrzosowisk Pustaci Luneburskiej, powstaje fabryka pocisków artyleryjskich. W trakcie inspekcji budowy, która miała miejsce w tym tygodniu, obiekt odwiedzili kanclerz Olaf Scholz i minister obrony Boris Pistorius. Planuje się, że od 2025 roku w tej fabryce będzie produkowanych około 200 tysięcy sztuk pocisków rocznie.

Źródło: Onet.pl