Absurdalne ceny garaży w Warszawie
2024-02-14 17:48:00(ost. akt: 2024-02-14 18:13:18)
Na garaż wyłożyć trzeba kilkaset tysięcy. Skąd tak absurdalnie wysokie ceny tych budynków?
W stolicy rozpętała się gorączka garażowa, jednak nie jest to kwestia polowania na wyprzedaże. Tym razem konieczne jest wyłożenie 200 tysięcy złotych. Skąd jednak wzięły się tak absurdalnie wysokie ceny tych budynków?
Na jednym z portali z ogłoszeniami internetowymi pojawia się oferta sprzedaży solidnego, murowanego garażu na Żoliborzu w Warszawie. Ma on powierzchnię 18 metrów kwadratowych, a cena wywoławcza to aż 200 tysięcy złotych.
Podobne ogłoszenie można znaleźć także na innym portalu, tym razem z Mokotowa. Tutaj jednak cena jest znacznie wyższa niż w poprzednim przypadku. Za garaż o powierzchni 15,8 metra kwadratowego właściciel domaga się aż 234 500 złotych, co daje ponad 14 800 złotych za metr kwadratowy. To więcej niż średnia cena dwupokojowego mieszkania w Gdańsku w czwartym kwartale 2023 roku, według danych portalu Nieruchomości Online. Aby podkreślić absurd tego porównania, za tę samą kwotę można kupić kawalerkę o powierzchni 27 metrów kwadratowych w centrum Łodzi.
Wypowiedzi ekspertów branży e-commerce i nieruchomości wskazują, że wysokie ceny garaży są efektem wzrastającego zapotrzebowania na miejsca postojowe w miastach. Zdaniem Bartosza Turka, analityka rynku nieruchomości, garaże stają się coraz bardziej atrakcyjne dla właścicieli, którzy poszukują dodatkowej przestrzeni nie tylko na parkowanie samochodów, ale także na przechowywanie różnych rzeczy czy prowadzenie małych biznesów.
Ten trend dotyczy nie tylko Warszawy, ale także innych miast, nawet tych mniejszych. W miejscowościach takich jak Włocławek czy Sosnowiec również trzeba liczyć się z wysokimi cenami garaży, sięgającymi kilkudziesięciu lub nawet ponad 100 tysięcy złotych.
Według ekspertów, wzrost cen garaży jest konsekwencją ogólnego trendu wzrostowego na rynku nieruchomości, wraz z rosnącym zamożnością społeczeństwa. Coraz więcej osób poszukuje dodatkowej przestrzeni, a garaże stają się coraz bardziej pożądanymi inwestycjami, zwłaszcza w miastach, gdzie miejsca parkingowe są deficytowe.
Choć cena zakupu garażu może być wysoka, to wynajem takiej nieruchomości może przynosić całkiem atrakcyjne dochody. Miesięczny koszt wynajmu garażu może się wahać od 300 złotych za miejsce parkingowe w garażu podziemnym do nawet 700 złotych za wolnostojący garaż.
Jarosław Jędrzyński, ekspert z serwisu RynekPierwotny.pl, podkreśla, że inwestowanie w garaże może być opłacalne pod pewnymi warunkami, szczególnie jeśli inwestor znajdzie dobrze zlokalizowane miejsca, gdzie popyt na miejsca postojowe przewyższa podaż.
Jednak nie wszyscy zgadzają się co do opłacalności inwestycji w garaże. Niektórzy uważają, że przy tak wysokich cenach ryzyko nieopłacalności jest zbyt duże, szczególnie biorąc pod uwagę dodatkowe koszty związane z utrzymaniem nieruchomości.
Choć garaże mogą być przydatne jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania czy parkowania samochodu, to pytanie, czy ich zakup jest opłacalną inwestycją, pozostaje otwarte.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez