Jak obchodzi się Walentynki w innych krajach?

2024-02-14 10:45:37(ost. akt: 2024-02-14 11:00:46)

Autor zdjęcia: pix

Jak obchodzi się to święto w Europie, jak w Azji? Jakie święto miłości mieli dawni Słowianie?
Walentynki obchodzone ą w wielu krajach na całym świecie. Ale nie wszędzie świętuje się je w ten sam sposób.

Za naszą zachodnią granicą w miejscu serduszek i amorków są... świnie! Jak walentynki wyglądają w innych miejscach na świecie?

Jack Valentine to walentynkowy święty Mikołaj. Jak podajeportal Preply ta oryginalna tradycja dotyczy tylko angielskiego Norfolk i liczy sobie ponad 200 lat. Jack Valentine pod osłoną ciemności zostawia drobne prezenty na progach domów. Odwiedza rodziny, nie tylko zakochanych. Zostawia prezenty „od nieznajomego” dla wszystkich, by każdemu zrobiło się tego dnia cieplej na sercu. 

W Niemczech popularna jest tradycja, gdzie prezentem wręczanym z okazji walentynek jest... świnia. W niemieckiej kulturze świnia to symbol dobrobytu i pożądania. Miast klasycznego amorka ze strzałą, w sklepach dominuje motyw świnki. 
W Japonii najczęściej dawanym prezentem z okazji walentynek jest czekolada. Japończycy kupują przeróżne rodzaje czekoladowych podarunków i wybierają je w zależności od zamiarów, jakie mają wobec osoby, która ma je otrzymać. 
14 lutego prezenty wręczają tam wyłącznie kobiety. Mężczyźni odwdzięczają się miesiąc później podczas tak zwanego Białego Dnia. 

W Korei Południowe 14 kwietnia obchodzony jest Czarny Dzień, podczas którego osoby samotne ubierają się na czarno i jedzą czarne danie o nazwie jajangmyeon. 


W wielu krajach 14 lutego stanowi popularną datę wybieraną jako dzień ślubu, ale
na Filipinach, w walentynki młode pary biorą udział w masowych ślubach i weselach. Setki par gromadzą się na plaży i jednocześnie ślubują sobie miłość i wierność.  

Chociaż w dawnej Polsce walentynki nie były znane, Słowianie mieli własne święto zakochanych. Obchodzone w nocy z 21 na 22 czerwca w tak zwaną Noc Kupały Wybierano „narzeczonych” i organizowano im ceremonie zaślubin. Częścią zabawy było ognisko, wymienianie się wiankami, szukanie kwiatu paproci i kąpiele w porannej rosie.