Beksiński, Juszkiewicz i Dali na wystawie w DESA Unicum

2024-02-08 19:46:47(ost. akt: 2024-02-08 19:52:20)

Autor zdjęcia: PAP

Twórczość Zdzisława Beksińskiego i artystów zainspirowanych jego sztuką jest prezentowana na wystawie „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” w DESA Unicum. Ekspozycja trwa do 15 lutego.
Twórczość Zdzisława Beksińskiego i artystów zainspirowanych jego sztuką jest prezentowana na wystawie „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” w DESA Unicum. Ekspozycja trwa do 15 lutego.

Prezentowany na wystawie obraz „bez tytułu” autorstwa Zdzisława Beksińskiego przedstawia postać na tle kamienic i dość posępnego miejskiego pejzażu. Jednak – jak zaznaczają organizatorzy ekspozycji - obraz niesie też w sobie kilka pozytywnych niemal magicznych elementów. Należy do nich intrygujący, świecący obiekt trzymany w lewej dłoni postaci, skaczący pies, który żywiołowo reaguje na światło księżyca oraz opadający na ziemię gwiezdny pył. W ponurym na pierwszy rzut oka płótnie drzemie jasność, pozytywna siła.

Obraz ten na kończącej wystawę aukcji będzie wystawiony z najwyższą estymacją 500-800 tys. zł.

Historia Beksińskiego i losy jego rodziny są historią tragiczną. Znajduje to odbicie w sztuce artysty. Wiele jego pełnych ekspresji prac budzi w odbiorcach tej sztuki niepokój, lęk, poczucie zgubienia.

„Surrealistyczne dzieła Beksińskiego stanowią odzwierciedlenie jego sennych koszmarów i wizji, a przelewanie ich na papier było formą autoterapii oraz próbą zapomnienia o nich - mówi Karolina Jankowska, kuratorka wystawy. "Trudno jednoznacznie stwierdzić, czym tak naprawdę są dziwaczne, nierzadko przerażające zjawiska, ukazujące się na płótnach malarza.(…) Wiele osób sądzi, zapewne słusznie, że są to wyobrażenia przemijania artysty. Jego dojrzałe egzystencjalne malarstwo wynikało z obaw będących nieodłącznym elementem życia człowieka. Dzięki temu zrozumieniu ludzkiej natury, sztuka Beksińskiego tak porusza i skłania do refleksji” – zaznacza kuratorka wystawy.

Zdzisław Beksiński jest jednym z najbardziej charakterystycznych polskich artystów. Jego obrazy i grafiki rozpoznaje każdy, a wypracowany przez niego styl od lat inspiruje kolejnych twórców. Wiele osób zwraca uwagę na terapeutyczną funkcję jego twórczości, objawiającą się uporczywym powracaniem do stałego repertuaru motywów malowanych w podobny sposób, jakby po to, by oswoić swoje lęki. W dzieciństwie miewał problemy ze snem, nękały go koszmary, o których nikomu nie opowiadał. Uspokojenia szukał w książkach i ciągłym rysowaniu.

Lutowa wystawa w DESA Unicum jest w intencji jej organizatorów hołdem dla Beksińskiego. Oprócz trzech dzieł autorstwa Beksińskiego na ekspozycji znalazły się prace innych artystów, które w pewien sposób nawiązują do twórczości i biografii artysty. Są to np. dzieła Bogdana Pilatowicza „Miłość w Internecie” oraz „A.I. Algorytm SI” Żanety Chłostowskiej, jak również „Walka z wiatrakami” oraz „Otchłań” Dawida Figielka, „Melodia dla kobiet” z cyklu „Cyrk” Szarloty Pawel oraz „Magiczne grzyby” autorstwa Łukasza Prządki.

Wystawa surrealizmu – jak zaznacza kurator Jankowska - nie byłaby kompletna także bez dwóch innych nazwisk: Juszkiewicz i Dali.

Ewa Juszkiewicz jest jedną z najbardziej znanych na świecie polskich artystek współczesnych, która w dowcipny sposób komentuje w swoich pracach stereotypy dotyczące płci pięknej. Malarka sięga po XIX-wieczne portrety dam, ale maluje je na nowo, wprowadzając znaczące zmiany – twarze postaci zasłania burzą włosów, opakowuje udrapowaną tkaniną albo zastępuje kompozycją z piór, egzotycznych kwiatów i liści, ale też grzybów czy fragmentów owadów.

„Surrealistyczne, dziwne i groteskowe” prace, jak określa je sama artystka, można interpretować, jako przewrotny feministyczny komentarz na temat roli, w jakiej osadzano wysoko urodzone damy w nie tak odległej historii lub jako krytykę przedmiotowego postrzegania całej płci pięknej.

Na wystawie w DESA Unicum prezentowany jest także nietypowy obiekt polskiej artystki nowego surrealizmu – talerz z obrazem Ewy Juszkiewicz. Praca jest wspólnym projektem Gagosian Gallery i organizacji non-profit Coalition for Homeless.

„Słysząc +surrealizm+ na myśl przychodzi nam przede wszystkim jedno nazwisko: Dali" – zauważa kuratorka wydarzenia. "Z dziełem prezentowanym na wystawie – +Le Detroit de Gadelore+ – wiąże się romantyczna historia. Widnieje na nim pojedynek dwóch rycerzy, a w oddali majaczy zamek. Dali nabył średniowieczny zamek w Púbol i ofiarował go swej ukochanej żonie – jest tam nawet sala z okazałym tronem dla jego ukochanej. Budynek został całkowicie odnowiony i udekorowany przez artystę” - dodaje kuratorka.

Wystawa „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” będzie trwać w salonie DESA Unicum do 15 lutego, do dnia aukcji.


red./PAP