Ogłoszono przetarg na remont Krakowskiego Przedmieścia

2024-02-07 22:55:53(ost. akt: 2024-02-07 23:04:30)

Autor zdjęcia: Annett _99 on Unsplash

Wystartował przetarg na remont nawierzchni Krakowskiego Przedmieścia. Dzięki zdobytym w trakcie remontu ul. Miodowej doświadczeniom pierwszy odcinek Traktu Królewskiego będzie trwalszy i bardziej odporny na ruch kołowy - poinformował w środę Zarząd Dróg Miejskich.
Wystartował przetarg na remont nawierzchni Krakowskiego Przedmieścia. Dzięki zdobytym w trakcie remontu ul. Miodowej doświadczeniom pierwszy odcinek Traktu Królewskiego będzie trwalszy i bardziej odporny na ruch kołowy - poinformował w środę Zarząd Dróg Miejskich.

Drogowcy czekają na oferty do 22 lutego. Prace obejmą odcinek od ul. Królewskiej do ul. Miodowej. Jak wyjaśnili, prace są potrzebne, choćby ze względu na intensywny ruch autobusów na tym odcinku Traktu Królewskiego.

Remont potrwa 8 miesięcy od dnia podpisania umowy z wykonawcą. Główne roboty prowadzone będą w okresie wakacyjnym by remont był mniej uciążliwy. W trakcie remontu Krakowskiego Przedmieścia drogowcy chcą wykorzystać doświadczenia zdobyte przy remoncie ulicy Miodowej.

Tę ulicę, która jest jednocześnie przedłużeniem Krakowskiego Przedmieścia, drogowcy wyremontowali w latach 2017-2018. Tak jak na Krakowskim Przedmieściu położono tam nawierzchnię brukowaną. Okazało się, że nawierzchnia Miodowej lepiej znosi ruch pojazdów, szczególnie, że dodatkowo jeżdżą nią jeszcze samochody prywatne.

Różnica w wytrzymałości między tymi ulicami wynika głównie z zastosowanej technologii. Krakowskie Przedmieście przeszło w 2008 roku generalny remont, a już w 2015 roku drogowcy musieli wymienić podbudowę i przełożyć bruk na odcinku do Senatorskiej do Królewskiej. Prace te były doraźne i potrwały kilka dni.

Rok później w ramach przygotowywania dokumentacji projektowej dla ul. Miodowej zlecono także badania stanu nawierzchni i podbudowy na Krakowskim Przedmieściu. W 2017 rozpoczęto remont przystanków i przejścia dla pieszych przy Uniwersytecie Warszawskim. Niedługo później wystartowały prace na ul. Miodowej. W obu przypadkach bruk został ułożony na betonowej podbudowie i połączony spoiwem na bazie żywicy epoksydowej. Tę technologię drogowcy wykorzystali w 2019 roku remontując Krakowskie Przedmieście i kawałek Nowego Światu od ul. Świętokrzyskiej do ul. Królewskiej. Na tym odcinku dodatkowo całość nawierzchni została jeszcze zabezpieczona cementową zaprawą betonową.

"Teraz chcemy zastosować je ponownie na pierwszym odcinku Traktu Królewskiego, który paradoksalnie będzie ostatnim, który przejdzie takie zmiany. Tym samym całkowicie uwolnimy Krakowskie Przedmieście od nierównej nawierzchni i zabezpieczymy je przed wszelkimi dołami i falowaniami" - wyjaśnili drogowcy.


red./PAP