Podwyżka czy benefity? Co wolą pracownicy?

2024-02-07 12:43:08(ost. akt: 2024-02-07 12:44:28)

Autor zdjęcia: lookstudio/Freepik

64 proc. pracowników wolałoby dostać podwyżkę, a 54 proc. premię niż benefity - wynika z raportu Personnel Service opublikowanego w środę. Zatrudnieni mówią wprost, że sami zajmą się swoim hobby, tylko muszą mieć czas i pieniądze" – podsumował Krzysztof Inglot z Personnel Service.
Z "Barometru Polskiego Rynku Pracy" opracowanego przez Personnel Service wynika, że benefity pozapłacowe otrzymuje 34 proc. pracowników. Najczęściej są to imprezy integracyjne (52 proc.), paczki na święta (45 proc.) oraz szkolenia dotyczące zawodu (45 proc.).

Dodano, że popularna jest również prywatna opieka medyczna (41 proc.), karty sportowe (40 proc.) oraz bony towarowe (39 proc.). "Najmniej rozpowszechnione" są szkolenia językowe oraz programy emerytalne, które otrzymuje 18 proc. zatrudnionych.

"Oferowane przez pracodawców benefity nie odpowiadają wprost na oczekiwania pracowników. Gdyby pracownicy mogli poprosić swojego pracodawcę o cokolwiek, to najchętniej zwróciliby się o podwyżkę wynagrodzenia (64 proc.) albo premię finansową (54 proc.)" - zauważyli autorzy raportu.

Wskazali, że na trzecim miejscu "najbardziej oczekiwanych" benefitów znajdują się dodatkowe dni wolne (30 proc.). Tuż za podium pojawia się 4-dniowy tydzień pracy, jako atrakcyjny sposób na zorganizowanie stylu pracy.

W raporcie podano, że na kolejnych miejscach znajdują się benefity pozapłacowe wpływające na obniżenie kosztów życia, co "w warunkach wciąż wysokich cen ma ogromne znaczenie dla pracowników". Chodzi o dofinansowanie paliwa, którego oczekuje 28 proc. pracowników oraz darmowe wyżywienie w pracy (26 proc.).

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że zdecydowanie mniej doceniane przez pracowników benefity to kolejno: praca zdalna przez 2–3 dni w tygodniu, nielimitowane dni urlopowe (po 15 proc. wskazań), wsparcie finansowe pasji (14 proc.), dofinansowanie zdalnych form rozrywki, jak np. Netflix (10 proc.) oraz wsparcie psychologiczne (9 proc.).

"Firmy silą się na kursy mindfulness, dodatkowe szkolenia czy chcą wspierać pasje, a zatrudnieni mówią wprost, że oni zajmą się swoim hobby, tylko muszą mieć na to czas i pieniądze" – podsumował ekspert rynku pracy z Perosonnel Service Krzysztof Inglot.

Badanie pracowników przeprowadzono 3-6 października 2023 r. na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI (Camputer-Assisted Web Interview) na próbie liczącej N=1108 osób w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej.

Personnel Service S.A. to spółka wyspecjalizowana w rekrutacji pracowników z Ukrainy na potrzeby pracodawców w Polsce, outsourcingu, pracy tymczasowej, a także rekrutacjach stałych i specjalistycznych dla branż IT i medycyny. Personnel Service współpracuje m.in. z przedsiębiorstwami automotive, RTV/AGD i przemysłu ciężkiego. (PAP)

autor: Anna Bytniewska