Można odetchnąć z ulgą? Jak obecnie prezentuje się stan Wisły w Wyszogrodzie?

2024-02-05 15:04:43(ost. akt: 2024-02-05 15:06:20)

Autor zdjęcia: PAP/Szymon Pulcyn

Poziom Wisły w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej spadł poniżej stanu ostrzegawczego, ale w miejscowości Wykowo pod Płockiem nadal stan ten przekracza. Z tego powodu w całym powiecie płockim wciąż jeszcze obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, wprowadzone tam w zeszłym tygodniu.
„Poziom Wisły w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej jest już poniżej stanu ostrzegawczego i cały czas opada. Nadal jednak rzeka przekracza stan ostrzegawczy w Wykowie, chociaż i tam obserwowany jest stały spadek poziomu wody. Dlatego nie odwołujemy jeszcze pogotowia przeciwpowodziowego" - powiedział w poniedziałek PAP Kamil Zieliński, kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie w Płocku.

Jak dodał, w poniedziałek rano poziom Wisły w Wykowie wynosił 420 cm przy stanie ostrzegawczym 400 cm, przy czym już po południu, przy stale obserwowanej tendencji spadkowej, poziom rzeki osiągnął tam 416 cm. "Nie jest wykluczone, że we wtorek Wisła w Wykowie opadnie poniżej stanu ostrzegawczego i wtedy możliwe będzie odwołanie pogotowia przeciwpowodziowego w całym powiecie" - zaznaczył Zieliński.

W poniedziałek po południu poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 481 cm, czyli 19 cm poniżej stanu ostrzegawczego, a w Kępie Polskiej było to 439 cm, czyli 11 cm poniżej stanu ostrzegawczego - wcześniej w obu tych miejscowościach rzeka przekraczała stan ostrzegawczy o ponad 30, a nawet 40 cm w zależności od wodowskazu.

Z uwagi na przybór Wisły jeszcze w ubiegłym tygodniu, we wtorek, ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe dla miast i gmin Wyszogród, Bodzanów oraz Gąbin, a także gmin: Mała Wieś, Słupno, Słubice i Nowy Duninów w powiecie płockim. Od tego czasu sytuacja na rzece w powiecie jest na bieżąco monitorowana.

Obserwowany w ostatnim czasie przybór Wisły w środkowym jej biegu, w tym na terenie siedmiu gmin powiatu płockiego, spowodowany jest spływaniem wód roztopowych z górnego biegu rzeki. (PAP)

Autor: Michał Budkiewicz