Roztańczone rondo Mazowsza

2024-02-01 13:12:08(ost. akt: 2024-02-01 13:15:52)

Autor zdjęcia: K. Sitkowski/Mazowsze

Od niedawna jedno z mazowieckich rond zdobi rzeźba przedstawiająca parę tancerzy zespołu Mazowsze.
By zobaczyć rzeźbę trzeba udać się do Otrębus w gminie Brwinów (powiat pruszkowski) na skrzyżowanie ulic Natalińskiej i Piaseckiego, gdzie znajduje się Rondo Zespołu Mazowsze. Dla przejezdnych to znak, że znajdują się blisko siedziby i sali widowiskowej PLZPiT „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz Centrum Folkloru Polskiego w Pałacu Karolin.

Rzeźba powstała w pracowni prof. Karola Badyny jako efekt projektu „Roztańczone rondo”, który został wybrany do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza w edycji z roku 2022.

Drogowskaz do kultury
Zespół „Mazowsze” powstał blisko 75 lat temu. Ministerstwo Kultury i Sztuki zleciło Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, który dbałby o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Na siedzibę zespołu wybrano podwarszawską posiadłość – Pałac Karolin w Otrębusach. Swoją drogę artystyczną rozpoczął 6 listopada 1950 r. na deskach Teatru Polskiego w Warszawie.

Obecnie „Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski, ale repertuar „Mazowsza” szybko rozszerzył się o folklor innych regionów i dziś w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich. Właśnie z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe i działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego „Mazowsze” uznawane jest za zespół narodowy i Ambasadora Polskiej Kultury.

mazovia.pl