Pożegnanie z wystawą w Muzeum Warszawy

2024-02-01 09:51:30(ost. akt: 2024-02-01 13:09:48)

Autor zdjęcia: Wystawa w Muzeum Warszawy | Autor: T. Kaczor

Muzeum Warszawy zaprasza na ostatni weekend z wystawą „Moi Ver”. Ekspozycja odkrywa postać i twórczość Moshego Vorobeichica, należącego do czołówki europejskiej awangardy lat 20. XX wieku fotografa, grafika, malarza. Wystawę można zwiedzać jeszcze tylko do 4 lutego.
Moshe Worobejczyk, Moi Ver, Moshe Vorobeichic, Moshe Raviv... to ta sama osoba. Środkowoeuropejski Żyd, syjonista, urodzony w 1904 roku na terenie dzisiejszej Białorusi, wychowany w Wilnie, studiujący w Republice Weimarskiej i w Paryżu.

Był artystą wszechstronnym, awangardowym malarzem i fotografem, absolwentem Bauhausu, uczniem Fernanda Légera i László Moholya-Nagya. Łączył w swojej twórczości nowatorstwo formy z wrażliwością społeczną i zaangażowaniem politycznym. W fotografii i grafice posługiwał się językiem awangardy, a jego wizjonerskie i bezkompromisowe projekty o dzielnicy żydowskiej w Wilnie, o Paryżu czy kibucach w Polsce lub Palestynie są jednocześnie manifestami światopoglądowymi.

W latach 30. Moi Ver wykonał w sumie ponad 1500 fotografii tradycyjnej społeczności żydowskiej w dużych miastach oraz podwarszawskich miejscowościach. Do tej pory rozproszone i niepublikowane fotografie po raz pierwszy będzie można zobaczyć w tak szerokim wyborze w Muzeum Warszawy.

Finisaż wystawy

Na wystawie zostało zaprezentowanych ponad 300 obiektów: fotografie, plakaty, wydawnictwa, projekty książek, obrazy i dokumenty. W ostatnim dniu ekspozycji, w niedzielę 4 lutego, po wystawie oprowadzi jej kuratorka – Karolina Ziębińska-Lewandowska.

Ostatnie wydarzenia towarzyszące wystawie to także dwa wykłady: 1 lutego Mania Cieśla opowie o “Żydowskiej fermie rolniczej na Grochowie”, a 2 lutego Joanna Degler wygłosi wykład “Wilno – Jeruszalaim de Lite, czyli Jerozolima Północy”. Oba wykłady odbędą się w Kinie Syrena, wstęp bezpłatny.