Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Wyszkowie

2024-01-31 18:40:49(ost. akt: 2024-01-31 18:50:51)

Autor zdjęcia: PAP

30 stycznia 2024 roku odbyło się zgromadzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie, zorganizowane przez Starostę Wyszkowskiego, w celu omówienia sytuacji związanej z podwyższonym poziomem wody w rzece Bug na terenie województwa mazowieckiego, zwłaszcza w powiecie wyszkowskim.
Dnia 30 stycznia 2024 roku w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie miało miejsce posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołane przez Starostę Wyszkowskiego, przy udziale reprezentantów służb oraz samorządów. Spotkanie miało na celu rozpatrzenie sytuacji związanej z podniesionym poziomem wody w rzece Bug na obszarze województwa mazowieckiego, szczególnie w powiecie wyszkowskim. W sesji uczestniczyli m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiesław Leśniakiewicz, Wojewoda Mazowiecki, Mariusz Frankowski, oraz pełniący obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w województwie mazowieckim, starszy brygadier Artur Gonera.

Na forum omówiono aktualną sytuację na obszarach dotkniętych podtopieniami w powiecie wyszkowskim oraz podejmowane działania przez służby, wojewodę, samorządy, straż pożarną i policję. W odpowiedzi na polecenie Wiceministra Leśniakiewicza, na zagrożone obszary zostały skierowane siły wojskowe w celu przeprowadzenia oceny sytuacji i ewentualnego udzielenia wsparcia. Działania armii będą prowadzone w ścisłej współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym "Wody Polskie". Zagrożenie powodziowe dotyczy gmin z powiatów: wołomińskiego, wyszkowskiego, ostrowskiego, węgrowskiego i siedleckiego.

Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski ogłosił alarm przeciwpowodziowy na obszarze powiatów: wołomińskiego, wyszkowskiego, ostrowskiego, węgrowskiego oraz siedleckiego, co obowiązuje od 30 stycznia 2024 roku.

Ze względu na wysoki stan wody w rzece Bug na terenie województwa, strażacy prowadzą ciągłą obserwację sytuacji. W ramach podejmowanych działań, strażacy PSP i OSP monitorują poziom wody, a także wykonują prace zabezpieczające, takie jak wypełnianie workami z piaskiem, wzmocnienie wałów przeciwpowodziowych oraz ochrona budynków zagrożonych podtopieniem.

Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie oraz komendy powiatowe i miejskie PSP utrzymują stały kontakt operacyjny ze służbami zarządzania kryzysowego na szczeblu gminy, powiatu i województwa. Ponadto, kompanie powodziowe zarówno z centralnego, jak i wojewódzkiego odwodu operacyjnego PSP są gotowe do natychmiastowej mobilizacji.

W ciągu ostatniej doby obserwowano tendencję stabilizacji i spadku poziomu wody na większości rzek, zaś większe wzrosty zanotowano jedynie na środkowej i dolnej Wiśle, w zlewni Narwi, Warty oraz na stacjach morskich.

Najtrudniejsza sytuacja występuje na mazowieckim odcinku Bugu, gdzie obecność pokrywy lodowej i zatory lodowe przyczyniły się do znacznego podniesienia poziomu wody w powiecie wyszkowskim, przekraczając poziom alarmowy. W Małkini (powiat ostrowski) sytuacja poprawiła się wczoraj popołudniu, gdy poziom wody spadł poniżej stanu alarmowego, jednak obecnie utrzymuje się powyżej stanu ostrzegawczego.

Sytuacja na rzece Bug jest dynamiczna z powodu występowania licznych zatorów lodowych. Spowodowały one lokalne spiętrzenia wód, prowadząc do podtopień dróg i nieruchomości. W powiecie wyszkowskim, głównymi obszarami zagrożonymi podtopieniami są miejscowości: Młynarze i Słopsk (gmina Zabrodzie), gmina Wyszków oraz gmina Brańszczyk.

Wiceminister Wiesław Leśniakiewicz poinformował uczestników posiedzenia o przygotowanych środkach wsparcia dla poszkodowanych oraz lokalnych samorządów, które obejmą zarówno osoby bezpośrednio dotknięte skutkami powodzi, jak i zniszczoną infrastrukturę. Podkreślił również, że obecne zasoby są wystarczające do przeciwdziałania skutkom zalania. Dodatkowo, zapowiedział konsultacje z ekspertami Sił Zbrojnych RP w celu ewentualnego wykorzystania dostępnego sprzętu.

źródło: PSP