Tobiasz Bocheński będzie rywalem Rafała Trzaskowskiego?

2024-01-30 09:59:23(ost. akt: 2024-01-30 11:39:08)

Autor zdjęcia: PAP/Radek Pietruszka

Wielkimi krokami zbliżają się pierwsze ogłoszenia i kampanie wyborów samorządowych. Wśród potencjalnych rywali prezydenta Warszawy pojawił się już Tobiasz Bocheński. Jego kandydatura budzi coraz większe zainteresowanie i może stanowić istotny element tegorocznej kampanii wyborczej w stolicy.
Czyżby kampania wyborcza Prawa i Sprawiedliwości przyjmowała przed nadchodzącymi wyborami zupełnie nowe podejście?
Głównym celem partii Jarosława Kaczyńskiego jest teraz mobilizacja i ożywienie własnego elektoratu oraz przekonanie do swojej strony wyborców, którzy są niezadowoleni ze sposobu przywracania praworządności przez nową władzę. Kierownictwo PiS określa to jako "bijemy się w piersi i robimy głęboki reset", podczas gdy zatwierdza kolejne listy wyborcze i nazwiska kandydatów na prezydentów miast na Nowogrodzkiej.

Według informacji przekazanych przez Onet, objazd polityków PiS pod hasłem "Spotkania Wolnych Polaków" będzie kontynuowany przez władze partii aż do samego dnia wyborów samorządowych, czyli do 7 kwietnia. Planuje się, że poza liderami partii, wszyscy parlamentarzyści PiS, Suwerennej Polski oraz OdNowy odwiedzą każdy powiat w Polsce, aby przekonywać wyborców do poparcia lokalnych kandydatów.

Fot. PAP/Marcin Obara

Ci kandydaci natomiast mają być zatwierdzeni przez ścisłe kierownictwo partii do końca bieżącego tygodnia. Codziennie na Nowogrodzkiej odbywają się spotkania dotyczące zatwierdzania przez władze PiS nazwisk wszystkich kandydatów, którzy zostali zgłoszeni przez poszczególne partyjne okręgi.

Według ustaleń Onetu, największa partia opozycyjna planuje postawić w nadchodzących wyborach m.in. na nowe twarze i byłych wojewodów. To oni otrzymają szansę rywalizacji w kampanii o stanowiska prezydentów dużych miast.

Bocheński ma walczyć z Trzaskowskim

Politycy PiS, którzy rozmawiali z Onetem, nieoficjalnie potwierdzają, że były wojewoda łódzki i mazowiecki, Tobiasz Bocheński, jest kandydatem partii do rywalizacji o urząd prezydenta Warszawy.

Wewnątrz partii słychać, że dla tego młodego polityka wybory samorządowe stanowią próbę generalną i być może najważniejszy egzamin w jego przyszłej karierze politycznej. Jeśli osiągnie dobry wynik w starciu z Rafałem Trzaskowskim i będzie prowadził wyrównaną kampanię wyborczą, nie wyklucza się, że może zostać przyszłym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

- Jeśli zostanie mi powierzona taka misja, to się jej podejmę - powiedział w minionym roku wojewoda mazowiecki w rozmowie z Wirtualną Polską.

- Jestem pewien, że Warszawiacy zasługują na szacunek i kontrofertę. Nie można ich szufladkować, trzeba im pokazywać alternatywę. Wtedy dokonują świadomych wyborów. Nie wolno ich za to krytykować, nawet jeśli prawicowy kandydat przegrywa w stolicy. Nie znaczy to jednak, że trzeba w ogóle rezygnować z wyborów i rywalizacji. Polityk musi stawiać czoła nawet najtrudniejszym wyzwaniom. I działać w najcięższych warunkach - mówił w wywiadzie dla WP.

Fot. PAP/Paweł Supernak

Kim jest Bocheński?
Bocheński urodził się w 1987 roku w Łodzi. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W 2012 objął stanowisko sekretarza do spraw naukowych w kierowanym przez Zbigniewa Raua Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a. W pracy naukowej zajął się badaniami nad anglosaską myślą republikańską i liberalną. W 2019 doktoryzował się w zakresie nauk prawnych na tej samej uczelni w oparciu o rozprawę Cato’s Letters. Polityczno-prawny wymiar republikańsko-liberalnej syntezy. W doktoracie przeprowadził analizę osiemnastowiecznej doktryny polityczno-prawnej autorstwa Thomasa Gordona i Johna Trencharda, wyrażoną w zbiorze esejów Listy Katona, upatrując w niej syntezę wczesnego liberalizmu i nowożytnego republikanizmu.

Od grudnia 2015 był asystentem, a następnie doradcą wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua. W lipcu 2017 powołany na stanowisko dyrektora Biura Wojewody w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.

25 listopada 2019 premier Mateusz Morawiecki powierzył mu stanowisko wojewody łódzkiego. Z kolei 18 kwietnia 2023 przeszedł na urząd wojewody mazowieckiego.

Niedługo potem, bo pod koniec tego samego roku wojewoda mazowiecki Tomasz Bocheński poinformował w rozmowie z Radiem RDC, że 13 listopada podał się wraz z wojewodami do dymisji. W tym samym dniu premier Mateusz Morawiecki złożył formalną dymisję na ręce marszałka seniora na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji. W grudniu 2023 został odwołany.

Fot. PAP/Rafał Guz

— Zamykam ważny rozdział w życiu, ale służba dla Rzeczpospolitej nie kończy się póty sił starcza. Zawsze miałem w sercu słowa wygłoszone przez premiera Jana Olszewskiego w czasie nocnej zmiany: „Chciałbym mianowicie, wtedy kiedy ten gmach opuszczę, (…) kiedy się to wreszcie skończy – będę mógł wyjść na ulice tego miasta, wyjść i popatrzeć ludziom w oczy.”Zatem do zobaczenia w Warszawie! — zamieścił wówczas wpis na swoim portalu społecznościowym.

Wojewoda Tobiasz Bocheński nie skrywa swoich politycznych ambicji. W niedawno udzielonym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", Bocheński ogłosił, że jest gotowy ubiegać się o stanowisko prezydenta Warszawy.

Czy zatem Rafał Trzaskowski będzie miał mocnego rywala? O tym przekonamy się niebawem.