Kto musi stawić się do wojska? Ruszają kwalifikacje

2024-01-29 09:14:29(ost. akt: 2024-01-29 09:27:51)

Autor zdjęcia: Marcin Bielecki/PAP

1 lutego rusza tegoroczny proces kwalifikacji wojskowej, w ramach którego komisje medyczne będą odpowiedzialne za ocenę zdolności Polaków do pełnienia służby wojskowej. Przepisy precyzyjnie określają, które zawody są brane pod uwagę.
Już od 1 lutego w całym kraju rozpocznie się proces kwalifikacji wojskowej, który obejmie około 230 tysięcy osób. Wezwanie do udziału w komisjach lekarskich może dotyczyć nie tylko mężczyzn, ale także kobiet. Kwalifikacji będą podlegać nie tylko ochotniczki, lecz także "kobiety urodzone w latach 1997–2005, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej".

Kobiety wykonujące określone zawody lub uczące się w tych dziedzinach mogą oczekiwać wezwania. W szczególności dotyczy to specjalistów medycznych, takich jak psychologowie, rehabilitanci, radiolodzy i diagności laboratoryjni. Wezwania mogą także trafić do weterynarzy.

Wojsko skieruje wezwania do kobiet, które są już zaawansowane w swoich zawodach, a także do tych, które dopiero zdobywają wykształcenie w konkretnych dziedzinach. Przede wszystkim będą to specjalizacje medyczne. Otrzymają je nie tylko lekarki i pielęgniarki, ale także psycholożki, rehabilitantki, radiolożki i diagnostki laboratoryjne. Dodatkowo, wezwania mogą być kierowane do informatyczek, teleinformatyczek, nawigatorek i tłumaczek.

Osoby, które nieuczciwie unikają spotkania z komisją medyczną bez odpowiedniego uzasadnienia, muszą być przygotowane na skutki tego postępowania. Policjanci mogą zostać skierowani, aby doprowadzili ich przed komisję, a brak obecności może ponadto skutkować nałożeniem grzywny.

Serwis Prawo.pl zwraca uwagę, że analogiczną karę można ponieść, jeśli nie przedstawi się komisji wymaganych dokumentów i odmówi poddania się badaniom lekarskim.

W sytuacji, gdy osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej nie jest w stanie pojawić się przed komisją w wyznaczonym terminie, jest zobowiązana poinformować o tym wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Osoby, które nie stawią się na spotkaniu z komisją medyczną bez uzasadnionej nieobecności, muszą liczyć się z możliwością eskorty przez policję oraz nałożeniem grzywny. Zauważmy, że Serwis Prawo.pl wskazał również, że podobna kara może zostać nałożona w przypadku niewysłania wymaganych dokumentów do komisji lub odmowy poddania się badaniom lekarskim.