„Bizantyjska nostalgia” w Zamku Ujazdowskim
2024-01-27 00:57:20(ost. akt: 2024-01-27 01:09:09)
Prace pięćdziesięciu artystów z Polski i Ukrainy, wśród nich m.in. Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego oraz Dmytro Hreka, Zinaidy Kubar są prezentowane od soboty na wystawie „Bizantyjska nostalgia” w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie
„+Bizantyjska nostalgia+ – w taki poetycki sposób Tadeusz Kantor określił intencje twórczości Jerzego Nowosielskiego (…) Jego malarstwo, fascynujące przedziwnym współistnieniem dwóch wymiarów – sacrum i profanum, duchowości i cielesności, mistyki i racjonalności, pragnienia absolutu i intensywnych doznań erotycznych – stało się punktem wyjścia poszukiwań, które doprowadziły do powstania tej wystawy” – zaznacza jej kuratorka Victoria Burlaka.
Nowosielski był – jak powiedziała Burlaka - jednym z najważniejszych metafizyków XX wieku, a metafizyka ta narodziła się na skrzyżowaniu tradycji kulturowych Wschodu i Zachodu. Dlatego też – jak podkreśla - ideą projektu „Bizantyjska nostalgia” jest poszukiwanie podobieństw między sztuką polską i ukraińską oraz znalezienie wspólnych źródeł w kulturze. Chodzi nie tyle o stylistykę ikony, o sposób malowania, ile o zainteresowanie, pociąg do metafizycznej rzeczywistości.
„Wcześniej kierowanie ku niej było głównym zadaniem sztuki, dziś już tak nie jest. Współczesna sztuka jest bowiem nośnikiem istotnych w danym momencie znaczeń – od filozofii i polityki po psychoanalizę” – zaznaczyła w swej wypowiedzi kuratorka.
Jednak potrzeba „zajrzenia za kulisy” pozostaje niezwykle silna — jak podstawowy instynkt, który napędza sztukę. Z tego pragnienia zmierzenia się z metafizycznym wymiarem powstało wiele dzieł, w tym prace polskich i ukraińskich artystów pokazywane na tej wystawie. „To właśnie koncentracja metafizycznego zmysłu była głównym kryterium, według którego do wystawy dobrano artystów różnych pokoleń i nurtów” – zaznaczyła Victoria Burlaka.
Artyści, których prace można zobaczyć na wystawie to: Magdalena Abakanowicz; Mykhailo Alekseenko; Roman Artymowski; Nazar Bilyk; Olaf Brzeski; Tadeusz Brzozowski; Marek Chlanda; Tytus Czyżewski; Oleksandr Dubovyk; Stanisław Fijałkowski; Anatoly Gankevich; Stefan Gierowski; Oleg Holosiy; Dmytro Hrek; Tadeusz Kantor; Marek Kijewski; Mykola Kryvenko; Anatoly Kryvolap; Zinaida Kubar.
Ponadto: Pavlo Makov; Zbigniew Makowski; Mykola Matsenko; Roman Minin; Jarosław Modzelewski; Dmytro Mykytenko; Jerzy Nowosielski; Roman Opałka; Zoya Orlova; Sergii Radkevych; Oleksandr Roitburd; Erna Rosenstein; Danyil Rovenchyn; Arsen Savadov; Polina Shcherbyna; Tiberiy Silvashi; Yurii Solomko; Beata Stankiewicz; Roman Stańczak; Henryk Stażewski; Oleksandr Sukholit; Maryna Talutto-Papirna; Tomasz Tatarczyk; Valeria Trubina; Artem Volokitin; Zbigniew Warpechowski; Andrzej Wróblewski; Oleksandr Zhyvotkov; Kostiantyn Zorkin.
Wystawa „Bizantyjska nostalgia”, której wernisaż się odbył 26 stycznia, będzie dostępna dla publiczności od 27 stycznia i potrwa do 7 kwietnia 2024 r. w Centrum Sztuki współczesnej Zamek Ujazdowski.
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez