Słynna pianistka Kate Liu zagra w styczniu w Filharmonii Narodowej

2024-01-26 09:47:23(ost. akt: 2024-01-26 09:51:17)

Autor zdjęcia: Kate Liu page

Kate Liu, znana z lirycznych interpretacji utworów Fryderyka Chopina, laureatka III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina – wystąpi 26 i 27 stycznia w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Kate Liu była ulubienicą konkursowej publiczności. Zachwycano się jej wrażliwością, inteligencją i intuicją muzyczną. Wybitnej pianistce towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. W programie koncertu znajdą się kompozycje: Uwertura „Piękna Meluzyna” op. 32 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego; XX Koncert fortepianowy d-moll KV 466 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz VII Symfonia A-dur op.92 Ludwiga van Beethovena.

Podczas występu Kate Liu przedstawi swoją interpretację Koncertu fortepianowego d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta, „w którym wirtuozeria partii solowej ustępuje miejsca harmonijnej współpracy fortepianu i orkiestry” – charakteryzuje styl pianistki Jan Lech, muzykolog.

Według Lecha „z harmonijnym, delikatnym duchem klasycznego wysublimowania silnie kontrastuje żywiołowa VII Symfonia A-dur Ludwiga van Beethovena. Słynna +apoteoza tańca+, jak określił ten utwór Richard Wagner, nieustannie wprowadza swoich wielbicieli w niemal misteryjny trans, a część druga, Allegretto, należy do najsłynniejszych przykładów Beethovenowskiej inwencji orkiestrowej” - zaznacza muzykolog.

Pianistka Kate Liu urodziła się 23 maja 1994 roku w Singapurze. Jej rodzina ma korzenie chińskie. Artystka – jak sama zaznacza - potrafi posługiwać się językiem mandaryńskim. Na fortepianie zaczęła grać mając cztery lata, a dwa lata później dostała się na kurs dla wyjątkowo uzdolnionych dzieci organizowany przez Yamahę.

Kiedy miała osiem lat jej rodzina przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Jako 14-latka, dzięki udziałowi w lokalnym konkursie pianistycznym, zyskała możliwość wspólnego występu ze słynnym chińskim pianistą Lang Langiem. W Chicago Symphony Center, zagrała wtedy z nim Fantazję f-moll Franza Schuberta na cztery ręce.

Kształciła się w Instytucie Muzyki w Chicago u Alana Chowa, Micah Yui i Emilia del Rosario, w Curtis Institute of Music w Filadelfii, pod kierunkiem Roberta McDonalda oraz w Juilliard School pod kierunkiem Roberta McDonalda i Yoheved Kaplinskiej.

Artystka jest laureatką III Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego regionu Azji i Pacyfiku, konkursów w Montrealu, Eastman School of Music, w Hilton Head, The Thomas i Evon Cooper International Competition w Oberlin, Konkursu Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Gry Fortepianowej (MTNA) oraz Międzynarodowego Konkursu w Luizjanie. Dwukrotnie, w 2011 i 2012 roku otrzymała stypendium Amerykańskiej Fundacji Chopina.

Kate Liu występowała z recitalami w Nowym Jorku (Carnegie Hall, Subculture Arts Underground, Salmagundi Club, Temple Emanu-El ) oraz Waszyngtonie (Kennedy Center, Phillip’s Collection), w studiach telewizyjnych (WTTW Chicago) i radiowych (w programie „From the Top” publicznej rozgłośni amerykańskiej oraz w audycji chicagowskiego radia WFMT).

Grała również m.in. w Seoul Arts Centre, Tokyo Metropolitan Theatre, Severance Hall w Cleveland, La Maison Symphonique w Montrealu, salach koncertowych Szanghaju i Osaki, Filharmonii Narodowej w Warszawie i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Współpracowała również m.in. z orkiestrami filharmonii w Warszawie i Poznaniu, Orkiestrą Polskiego Radia, orkiestrami symfonicznymi w Daegu (Korea Południowa), Montrealu (Kanada) i amerykańskimi w Cleveland, Hilton Head, Evanston, Skokie i Rochester.

Jej debiutancki album z utworami Fryderyka Chopina ukazał się w 2016 roku, nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncerty Kate Liu z Orkiestrą Symfoniczną, na które zaprasza Mecenas Roku Filharmonii Narodowej – PGE Polska Grupa Energetyczna, odbędą się 26 i 27 stycznia 2024 r. o godz.19.30 w Filharmonii Narodowej w Warszawie (PAP)

autorka: Anna Bernat

abe/ aszw/