Co dalej z Polskim Związkiem Tenisowym?

2024-01-25 17:38:10(ost. akt: 2024-01-25 17:44:36)

Autor zdjęcia: PAP

Funkcjonowanie Polskiego Związku Tenisa, ze szczególnym uwzględnieniem zmian strukturalnych po skandalu z udziałem byłego prezesa Mirosława Skrzypczyńskiego w 2022 roku, było głównym tematem czwartkowego posiedzenia Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.
Funkcjonowanie Polskiego Związku Tenisa, ze szczególnym uwzględnieniem zmian strukturalnych po skandalu z udziałem byłego prezesa Mirosława Skrzypczyńskiego w 2022 roku, było głównym tematem czwartkowego posiedzenia Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Według opublikowanego pod koniec października 2022 roku artykułu w Onecie, Skrzypczyński miał stosować przemoc fizyczną i psychiczną wobec członków swojej rodziny oraz zawodniczek, które w przeszłości trenował. Mimo że sam zainteresowany konsekwentnie zaprzeczał zarzutom, kolejne oskarżenia pod jego adresem, w tym posłanki Lewicy Katarzyny Kotuli, poskutkowały jego rezygnacją z funkcji prezesa PZT.

Pod koniec listopada 2022 roku odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, podczas którego nowy szef PZT Dariusz Łukaszewski przedstawił plan działań naprawczych związku. Podsumowanie tych działań w ubiegłym roku, obecne funkcjonowanie organizacji oraz jej plany na ten rok były tematami czwartkowego posiedzenia komisji.

Przedstawiciele PZT przygotowali obszerną prezentację informującą o dokonaniach związku w minionym roku, podkreślając sukcesy sportowe czołowych polskich tenisistów - liderki rankingu WTA Igi Świątek oraz dziewiątego zawodnika na świecie Huberta Hurkacza. Dodano, że mimo braku sponsora strategicznego, o którego włodarze organizacji wciąż zabiegają, zorganizowano rozgrywki PZT Tour oraz utrzymano PZT Team, program wsparcia dla najlepszych perspektywicznych tenisistów.

Jednym z najważniejszych wydarzeń z perspektywy PZT była wizyta w Polsce prezydenta Międzynarodowej Federacji Tenisa (ITF) Davida Haggerty'ego.

"Pan Haggerty i ITF przyszli nam z pomocą, zareagowali bardzo szybko. Zaprosili nas do Londynu, gdzie mieliśmy okazję skorzystać z ich doświadczenia i procedur, które są u nich wdrożone. Na kanwie tych międzynarodowych konceptów otrzymaliśmy pakiet sugestii i dokumentów, na których mogliśmy się wzorować. PZT podjął decyzję o zatrudnieniu zewnętrznej firmy zajmującej się wdrażaniem wszystkich procedur w korporacjach. Przygotowała ona rozwiązania, z których większość jest już realizowana" - podkreślił prawnik PZT Jacek Wojtyżak.

Podczas posiedzenia komisji poinformowano również, że wszystkie założenia z programu naprawczego związku "Piątka PZT" zostały zrealizowane, trwają jeszcze rozmowy z kandydatami na stanowiska rzeczników praw zawodniczek i zawodników. Pozostałymi założeniami programu było wypracowanie Kodeksu Etyki, wdrożenie nowego systemowego rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa tenisistek i tenisistów zarówno w obszarze profesjonalnym, jak i amatorskim, a także audyt i konsultacje środowiskowe, które miały objąć również Komisję Etyki i Komisję Dyscyplinarną w PZT.

"W związku z doniesieniami medialnymi (na temat Mirosława Skrzypczyńskiego - PAP) została wszczęta dosyć drobiazgowa kontrola przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, która była prowadzona przez około sześć miesięcy. W jej wyniku wydano zalecenia, a PZT na bieżąco jeszcze w toku kontroli je realizował i finalnie zostały spełnione w stu procentach" - zaznaczył Wojtyżak.

Posłowie, m.in. sekretarz generalny w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys podkreślali podczas posiedzenia konieczność rozbudowy tenisowej infrastruktury niekomercyjnej, która będzie służyła dzieciom i młodzieży przez cały rok. Prezes PZT potwierdził, że jest to jeden z głównych celów na 2024 rok, obok wspierania polskich zawodników w drodze i podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu.


red./PAP