Szwecja coraz bliżej NATO

2024-01-23 14:07:52(ost. akt: 2024-01-23 14:13:57)

Autor zdjęcia: PAP

Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (jednoizbowy parlament) ma we wtorek debatować nad kandydaturą Szwecji do NATO, zaś premier Węgier Viktor Orban zaprosił szefa szwedzkiego rządu Ulfa Kristerssona na rozmowy.
Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (jednoizbowy parlament) ma we wtorek debatować nad kandydaturą Szwecji do NATO - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

"Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, która ma większość w parlamencie wraz ze swoim koalicjantem, będzie dążyć do uzyskania zgody parlamentu na ratyfikację długo oczekiwanego członkostwa Szwecji w NATO" - powiedział agencji urzędnik, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Komisja spraw zagranicznych parlamentu Turcji 26 grudnia ub.r. poparła ratyfikację protokołu o przyjęciu Szwecji do NATO. Wniosek musi być teraz przegłosowany w 600-osobowym parlamencie, w którym większość ma rządzący sojusz Erdogana. Następnie prezydent będzie musiał podpisać ustawę.

Turcja przez miesiące blokowała akcesję Szwecji, podkreślając, że Sztokholm powinien robić więcej, by rozprawić się z kurdyjskimi bojownikami w swoim kraju i innymi grupami, które Ankara uważa za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa narodowego. Szwecja wraz z Finlandią złożyły wniosek o wejście do NATO w maju 2022 roku pod wpływem ataku Rosji na Ukrainę. Finlandia została przyjęta do Sojuszu w kwietniu 2023 r.

Turecka zgoda pozostawiłaby Węgry jako ostatnią przeszkodę na drodze Szwecji do Sojuszu - dodano.

Turcja i Węgry utrzymują przyjazne stosunki z Rosją, a ich przywódcy, Recep Tayyip Erdogan i Viktor Orban - z Władimirem Putinem.

„Dziś zaprosiłem premiera (Szwecji) Ulfa Kristerssona do złożenia wizyty na Węgrzech i na negocjacje w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO” – napisał Orban na portalu X.

O zaproszeniu poinformował też rzecznik prasowy premiera Bertalan Havasi. „Rozmowy będą koncentrować się na przystąpieniu Szwecji do NATO i wzmocnieniu stosunków dwustronnych między Węgrami a Szwecją poprzez pogłębienie wzajemnego zaufania” – przekazał.

W odpowiedzi na doniesienia medialne grupa parlamentarna opozycyjnej Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) wezwała we wtorek do zwołania nadzwyczajnej sesji parlamentu w celu ratyfikacji protokołu przystąpienia Szwecji do NATO.

W przeszłości opozycja węgierska wielokrotnie wzywała do przyspieszenia głosowania w tej sprawie, jednak rządząca koalicja Fidesz-KDNP była temu przeciwna.

Relacje pomiędzy Szwecją a Węgrami wciąż nie są przyjazne i wydaje się, że akcesja do NATO nie jest priorytetem dla Sztokholmu – ocenił w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas. Według niego w partii Fidesz wciąż toczy się debata na ten temat. Przyczyną sprzeciwu mają być rozpowszechniane w Szwecji materiały krytykujące stan węgierskiej demokracji.

Na początku tygodnia węgierskie media informowały, że głosowanie nad wnioskiem Szwecji nie znajduje się w harmonogramie wiosennej sesji węgierskiego parlamentu.

Szwecja wraz z Finlandią złożyły wnioski o przystąpienie do NATO po pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Głosowanie nad wnioskiem fińskim odbyło się pod koniec marca, tuż przed głosowaniem w tej sprawie w parlamencie tureckim; Finlandia została 31. członkiem Sojuszu 4 kwietnia 2023 roku.