Nowe ministerstwo będzie miało siedzibę w Katowicach

2024-01-22 20:41:52(ost. akt: 2024-01-22 23:28:22)

Autor zdjęcia: pix

Już w marcu jednostka rozpocznie działalność, mając „w polu działania nie tylko górnictwo, jako przemysł, który jest schodzący”. Będzie miała siedzibę w tym samym budynku, w którym po II Wojnie Światowej działało Ministerstwo Górnictwa i Energetyki.
W kompetencjach Ministerstwa Przemysłu - obok górnictwa - będzie polityka atomowa, wodorowa oraz dotycząca gazu i ropy naftowej - poinformowała w poniedziałek wieczorem w Sosnowcu szefowa tego resortu Marzena Czarnecka.

Fot. gov


Jak mówiła, w tej chwili toczą się prace ws. projektu ustawy o działach administracji państwowej. "Kompetencje, które będą w Ministerstwie Przemysłu, to jest pełna polityka i pełne działania w zakresie polityki atomowej, polityki wodorowej, gazu i ropy naftowej” - poinformowała.

„A dział administracji, którym ja mam zarządzać, będzie się nazywał +dział surowców energetycznych+. Czyli wszystkie surowce energetyczne, które są w Polsce - i nie tylko, bo tej ropy trochę nam brakuje, gazu też - będą w kompetencjach mojego ministerstwa” - zapowiedziała minister Czarnecka.

Potwierdziła też wcześniejsze pogłoski, że siedziba Ministerstwa Przemysłu, będzie mieściła się w gmachu przy ul. Powstańców 30 w Katowicach, gdzie siedzibę ma Polska Grupa Górnicza, a historycznie po drugiej wojnie światowej znajdowało się Ministerstwo Górnictwa i Energetyki. „Czyli wracamy do korzeni” - zaznaczyła.

Co ciekawe, pomimo, iż ministerstwo będzie miało siedzibę w budynku, w którym siedzibę ma Grupa, zajmująca się produkcją i sprzedażą węgla, to minister chce stawiać przede wszystkim na "zieloną energię".


Fot. pgg


Nawiązała m.in. do deklaracji premiera dotyczącej tworzenia „zielonych stref energetycznych”, w których działałaby (obowiązująca od 5 stycznia ub.r.) unijna dyrektywa CSRD, która rozszerzyła obowiązki sprawozdawcze dotyczące wpływu przedsiębiorstw na ludzi i środowisko (ESG).

„Te zielone strefy energetyczne mają być takim miejscem, gdzie będziemy mogli powiedzieć jako Polacy, jako Ślązacy: mamy prawdziwą działalność, która będzie działalnością po pierwsze zieloną, po drugie odpowiadającą na takie potrzeby, które są na miejscu” - mówiła minister Czarnecka.

Wskazała na źródła finansowania działań transformacyjnych: oprócz środków KPO, to te z Funduszu Transformacji Woj. Śląskiego (zasilanego z budżetu państwa) czy Funduszu Modernizacyjnego.

Wyraziła nadzieję, że pomysły dotyczące transformacji dostarczą ludzie młodzi, nawiązując przy tym do uruchamianych w Politechnice Śląskiej studiów dot. energetyki jądrowej.
Fot. Politechnika Śląska

„Czyli mamy ogromne pola do współpracy” - zasugerowała, zwracając się do uczestniczących w wydarzeniu katowickiej RIG przedsiębiorców, Marzena Czarnecka.

Jak do tej pory elektrownia jądrowa w Polsce jest dopiero w planach.
Elektrownia, która miała powstać nad morzem w miejscowości Choczewo jest torpedowana przez organizacje proekologiczne. Jak ustaliła "Rzeczpospolita" są to m.in Stowarzyszenie Obrony Naturalnych Obszarów Nadmorskich Bałtyckie SOS, Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA oraz reprezentowane przez jedną osobę: Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku, Stowarzyszenie Zielony Białystok, Stowarzyszenie Innowacyjny Białystok, Stowarzyszenie Innowacyjna Polska, Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Urząd Miasta w Białymstoku, Stowarzyszenie www.i.warszawa.pl, Fundacja Instytut Białowieski oraz Fundacja Towarzystwo Ulepszania Świata.
Jednak, jak informuje gazeta "Gdy weźmie się pod uwagę złożoność i czas potrzebny na konieczne procedury, ewentualna zmiana lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni atomowej może skutkować przekreśleniem całego projektu. Proces wydawania decyzji środowiskowej dla obecnej lokalizacji – w pomorskim Choczewie, w gminie Lubiatowo–Kopalino – zajął osiem lat. Jego powtórzenie dla nowej lokalizacji może potrwać dłużej, nawet dekadę"

Czyżby nowa minister miała na celowniku finalną realizację tej inwestycji?