Jak upłynął trzeci tydzień nowego roku w Warszawie?

2024-01-20 17:00:54(ost. akt: 2024-01-20 11:30:22)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Mija kolejny tydzień w stolicy pełen wydarzeń. W ostatnich dniach Warszawa została doceniona przez Komisję Europejską za rozwój transportu publicznego oraz poprawę ogólnej jakości życia, a większość mieszkańców jest coraz bardziej zadowolona z lokalnego rynku pracy. Jest coraz mniej przestarzałych pieców i z raportów wynika, że powietrze w ostatnich latach znacznie się poprawiło.
Inwestycje, transport, kości
Miejska komunikacja jest przyjazna dla środowiska, a według badań Barometru ponad 90 procent mieszkańców Warszawy ocenia ją pozytywnie. Zamówione 123 nowoczesne, niskopodłogowe tramwaje Hyundai są w już w komplecie w Warszawie. To jeden ze 100 projektów prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który w środę 17. stycznia mówił o transporcie publicznym podczas konferencji prasowej w Zajezdni Wola. Podziękował pracownikom miejskich spółek przewozowych, jak też pasażerom, którzy nie tylko chętnie korzystają z komunikacji miejskiej, ale również wysoko ją oceniają.

Poza trwającymi budowami linii tramwajowych na Mokotowie, w Wilanowie i na Kasprzaka, kontynuowane są prace przy ostatnim odcinku drugiej linii metra. Ciekawość mediów wzbudziły kolejne odkopane kości zwierząt. Na wysokości przyszłej stacji Lazurowa, odnaleziono prawdopodobnie szczątki koni sprzed kilkuset lat. Wcześniej podczas budowy stacji Płocka odkopano kilka kości należących do samicy prehistorycznego słonia leśnego. Pasażerowie mogą je zobaczyć na tej stacji w specjalnej gablocie.

Wygraj elektryczny samochód
Na początku tygodnia wystartowała loteria PIT-owa, w której mogą wziąć udział wszystkie osoby rozliczające się w Warszawie. Jeśli się zgłoszą do 31.05 mają szansę wygrać samochód elektryczny i inne atrakcyjne nagrody.

Warszawska zima
W mijającym tygodniu zimowa aura sprawiła warszawiankom i warszawiakom sporo kłopotów. W poniedziałek wieczorem – wyjątkowo rzadko występująca – burza śnieżna zasypała warszawskie ulice. Kryzysową sytuację opanowywały miejskie służby, nie obyło się jednak bez utrudnień w ruchu.

W związku z niskimi temperaturami działają ogrzewalnie dla osób doświadczających bezdomności. Noclegownie, schroniska i Mobilny Punkt Poradnictwa zapewniają pomoc doraźną, ale dla chętnych organizują także zajęcia z aktywności społecznej wzmacniające uzyskanie samodzielności życiowej i wyjście z bezdomności.

Od końca zeszłego roku w Warszawie obowiązuje karta praw osób doświadczających bezdomności, która gwarantuje ochronę, bezpieczeństwo i poszanowanie praw podstawowych mieszkańców w trudnej sytuacji życiowej.

Zima w sieci
Na mroźne dni i wieczory miasto poleca swoją platformę VOD. Można na niej oglądać nie tylko wybrane produkcje filmowe, ale także wydarzenia muzyczne np. Koncerty Chopinowskie. W zasobach VOD jest też wiele produkcji przeznaczonych dla najmłodszych widzów, to ważne szczególnie podczas ferii.

W czwartek odbył się premierowy w tym roku LiveChat na Facebooku prezydenta. Przez kilkadziesiąt minut prezydent Rafał Trzaskowski odpowiadał na pytania mieszkanek i mieszkańców stolicy. Tym razem tematem przewodnim był transport publiczny. Uczestników interesowały głównie nowe trasy tramwajowe i plany rozwoju komunikacji miejskiej. Inicjatywa cieszyła się sporym powodzeniem, warszawscy internauci mogą spodziewać się kolejnych transmisji tego typu.

Zguba czeka na właściciela
O kolejne zguby, szczególnie z okresu świąteczno-noworocznego, „wzbogaciły się” zbiory Biura Rzeczy Znalezionych. Najbardziej nietypowe przedmioty, które trafiły do magazynu na ul. Dzielnej to masażer do stóp, namiot, dywan, klarnet, skrzypce, gitara, mikrofon, drążek – asystent tańca czy dron.

Sen o Warszawie się nie kończy
W środę minęło 20 lat od śmierci Czesława Niemena. Ma w stolicy plac, dwie szkoły swojego imienia, cztery murale. A jego przebój „Sen o Warszawie” jest kultową miejską pieśnią. Od tego roku szkolnego imię Czesława Niemena nosi CLXIII Liceum Ogólnokształcące przy ul. Klimatycznej w dzielnicy Wesoła, pierwszy dzwonek w nowej siedzibie już po feriach. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego w czerwcu 2022 roku uczestniczył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

UM Warszawa