W Płocku powstanie Kliniczny Pododdział Endokrynologii i Diabetologii

2024-01-19 17:06:23(ost. akt: 2024-01-19 17:36:31)

Autor zdjęcia: PAP

Wojewódzki Szpital Zespolony (WSzZ) w Płocku w ramach współpracy z tamtejszą Akademią Mazowiecką utworzy Kliniczny Pododdział Endokrynologii i Diabetologii. Ma zostać on uruchomiony w drugiej połowie tego roku. Planowane jest też przekształcenie w kliniczne innych oddziałów placówki.
Utworzenie Klinicznego Pododdziału Endokrynologii i Diabetologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku przy Oddziale Wewnętrznym naszej placówki to pierwsze efekty współpracy szpitala i Akademii Mazowieckiej w Płocku w ramach prowadzenia Wydziału Lekarskiego tej uczelni" - poinformował WSzZ. Zapowiedział jednocześnie, że uruchomienie pododdziału planowane jest tam na drugą połowę tego roku.

Jak podkreślił WSzZ w Płocku, Klinicznym Pododdziałem Endokrynologii i Diabetologii pokieruje prof. dr hab. nauk medycznych Krzysztof Lewandowski, specjalista chorób wewnętrznych, jak również endokrynologii i diabetologii, autor szeregu prac dotyczących m.in. insulinooporności, zespołu jajników policystycznych, chorób przysadki, tarczycy w ciąży oraz cukrzycy ciążowej.

Prof. Lewandowski jest absolwentem Akademii Medycznej w Łodzi oraz członkiem Królewskiego Kolegium Lekarskiego w Wlk. Brytanii, gdzie pracował i kształcił się w latach 1995-2003. Od 2003 r. jest pracownikiem naukowym Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

WSzZ w Płocku przypomniał, że umowa o współpracy z tamtejszą Akademią Mazowiecką została zawarta w październiku ubiegłego roku, a w ostatnim czasie oba podmioty podpisały list intencyjny - zgodnie z jego treścią, szpital utworzy Kliniczny Pododdział Endokrynologii i Diabetologii, natomiast uczelnia Katedrę i Klinikę Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Chorób Metabolicznych.

"To bardzo ważny krok w rozwoju naszej placówki, a także efekt dobrej współpracy z Akademią" - powiedział dyrektor płockiego WSzZ Stanisław Kwiatkowski, cytowany w komunikacie. "Uruchomienie pododdziału klinicznego rozpocznie faktyczną realizację wcześniej zawartych deklaracji, porozumień i umów między Akademią a szpitalem dla wspólnego interesu i rozwoju, jakim jest dążenie do najwyższego poziomu świadczenia usług medycznych oraz kształcenia i badań naukowych przy zachowaniu autonomii każdej ze stron" – dodał rektor płockiej uczelni prof. dr. hab. nauk medycznych Maciej Słodki.

Jak zapowiedział WSzZ w Płocku, zgodnie z podpisanym wcześniej porozumieniem z tamtejszą Akademią Mazowiecką, "jeszcze w 2024 r. obok Oddziału Wewnętrznego przekształcone w oddziały kliniczne zostaną: Oddział Neurologiczny, Reumatologiczny, I i II Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Oddział Chirurgii Dziecięcej, Dziecięcy, Laryngologiczny oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy".

Akademia Mazowiecka w Płocku została utworzona z przekształcenia Mazowieckiej Uczelni Publicznej na podstawie ustawy podpisanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w sierpniu 2022 r. Aktualnie uczelnia kształci 1,8 tys. studentów na 20 kierunkach, w tym 60 na kierunku lekarskim - studia jednolite, magisterskie - nowo otwartym w tym roku akademickim. Studenci wydziału lekarskiego będą korzystali z zajęć dydaktycznych odbywających się w oddziałach klinicznych płockiego WSzZ.

Studia I i II stopnia odbywają się tam m.in. na wydziałach: nauk humanistycznych i informatyki, nauk społecznych i nauk o zdrowiu - na wydziale tym dostępne kierunki to także pielęgniarstwo - studia I stopnia stacjonarne i II stopnia, położnictwo - studia I stopnia stacjonarne oraz kosmetologia - studia I stopnia stacjonarne.


red./PAP