Historyczne Pracownie Artystyczne w Warszawie. Znasz je wszystkie?

2024-01-20 07:00:00(ost. akt: 2024-01-20 09:22:45)

Autor zdjęcia: Szymon Pulcyn/UM Warszawa

Na liście Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych znajdują się już 43 lokale. W ubiegłym roku ten tytuł przyznano kolejnym czterem pracowniom, a w dwóch przeprowadzono inwentaryzację zbiorów. Miejsca te są elementem tożsamości kulturowej Warszawy.
Pracownie artystyczne to wyjątkowe punkty na mapie stolicy. Stanowią pamiątkę po wielu zasłużonych dla warszawskiej, a nie rzadko również polskiej i światowej kultury i sztuki osobach. Są to miejsca, gdzie artyści tworzyli, pełne przedmiotów używanych do pracy twórczej i dzieł, które tam powstawały. Dawne pracownie są doskonałym przykładem życia artystycznego epoki. Dlatego tak ważna jest opieka nad tymi miejscami, żeby pomoc im przetrwać dla przyszłych pokoleń – powiedziała zastępczyni prezydenta Renata Kaznowska.

W 2021 roku został powołany przez Prezydenta m.st. Warszawy zespół ekspertów składający się z przedstawicieli: organizacji pozarządowych, warszawskich uczelni artystycznych i humanistycznych, placówek muzealnych oraz reprezentantów organizacji społecznych. Opracowano zasady ochrony, dokumentowania i promowania historycznych pracowni artystycznych oraz ich zasobów stanowiących różnorodny, barwny i bogaty dorobek artystów związanych z Warszawą.

Pracownia malarska Rajmunda Ziemskiego
Lokal, gdzie pracował Rajmund Ziemski została wpisana na listę Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych w ubiegłym roku. Jest to szczególne miejsce, Ziemski był uczniem Artura Nachta-Samborskiego i asystentem Jana Cybisa oraz wybitnym spadkobiercą polskich kolorystów. Jako malarz realista rozpoczął pracę w latach 50. XX wieku. Był samotnikiem z wyboru, z każdą kolejną dekadą w swych pracach coraz bardziej posługiwał się abstrakcją. Pracownia Ziemskiego w znajduje się na poddaszu budynku mieszkalnego usytuowanego w Al. Jerozolimskich.

Pracownia artystyczna Magdaleny Abakanowicz
Magdalena Abakanowicz to jedna z najbardziej znanych polskich artystek. Była twórczynią kompozycji przestrzennych tworzonych z monumentalnej tkaniny artystycznej, które od jej nazwiska nosiły nazwę abakanów.

Ze względu na charakter miejsca, w którym w ostatnich latach swego życia tworzyła artystka na stale związana ze stolicą lokal został wpisany na listę w 2019 roku.

Lokal o powierzchni 277 m2 przy ul. Stępińskiej składa się z kilku pomieszczeń na parterze oraz piwnicy. Został przyznany rzeźbiarce w 2005 r. przez prezydenta m.st. Warszawy. Obecnie w pracowni działa Fundacja imienia Magdaleny Abakanowicz.

Miejsce pracy twórczej rzeźbiarki służy do organizowania wydarzeń kulturalnych, których celem jest propagowanie wiedzy o artystce działającej w wielu obszarach wypowiedzi wizualnej. Tu przygotowywane są także wystawy prac Magdaleny Abakanowicz prezentowane w kraju i na świecie.

W niektórych pracowniach w zeszłym roku odbywały się wydarzania kulturalne, jak np. kameralne koncerty w pracowni Karola Tchorka, Grażyny Hase, Jadwigi Przybylak. W zeszłym roku można było również zwiedzać pracownie Januszkiewiczów, Jacka Müldner-Nieckowskiego, Zbigniewa Maleszkiewicza. Imprezy dla dzieci zorganizowano w pracowni Wandy Czełkowskiej.

UM Warszawa