Najnowszy sondaż partyjny. Różnica ledwo dostrzegalna

2024-01-17 09:31:29(ost. akt: 2024-01-17 09:40:48)

Autor zdjęcia: PAP/Radek Pietruszka

Według najnowszego sondażu, Zjednoczona Prawica zdobyłaby poparcie prawie 33 proc. badanych, podczas gdy Koalicja Obywatelska cieszy się niemal 32 proc. poparciem. Różnica między tymi dwoma największymi ugrupowaniami wynosi nieco ponad 1 proc. i mieści się w błędzie statystycznym. Trzecia Droga zajęła trzecie miejsce na podium, uzyskując około 17-proc. poparcia.
Na temat swoich sympatii partyjnych wypowiedziało się 80 proc. ankietowanych, którzy zadeklarowali chęć wzięcia udziału w wyborach do Sejmu i Senatu, gdyby miały się one odbywać w najbliższą niedzielę. To o 2 punkty procentowe mniej niż w grudniu i 7 punktów mniej niż w listopadzie zeszłego roku. 14 proc. nie wzięłoby udziału w wyborach, 7 proc. nie miało zdania.

Jak podkreśla CBOS wydarzenia ostatnich tygodni poprawiły notowania najsilniejszego ugrupowania rządzącej koalicji, a jednocześnie macierzystej partii premiera Donalda Tuska – Koalicji Obywatelskiej, na którą zagłosowałoby 29 proc. badanych. W porównaniu z grudniem poparcie dla KO wzrosło o 4 punkty procentowe.

Takim samym poparciem cieszy się PiS, na które zagłosowałoby 29 proc. respondentów. W porównaniu z grudniowym badaniem odsetek zwolenników PiS spadł o 1 punkt.

Na trzecim i czwartym miejscu znalazły się Trzecia Droga oraz Konfederacja; na każde z tych z nich chciałby głosować po 10 proc. ankietowanych.

W zestawieniu z ubiegłym miesiącem notowania Trzeciej Drogi obniżyły się o 3 punkty procentowe, a Konfederacja zyskała 1 punkt.

Na ostatnim miejscu wśród parlamentarnych ugrupowań znalazła się Lewica mająca 7 proc. zwolenników (spadek o 2 punkty).

Jak podkreśla CBOS łączne poparcie dla ugrupowań tworzących rządzącą koalicję (46 proc.) pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie co w ubiegłym miesiącu (47 proc.).

Podobnie praktycznie nie zmieniła się liczba sympatyków będącego obecnie w opozycji PiS (29 proc. w styczniu wobec 30 proc. w grudniu).

4 proc. badanych chciałoby oddać swój głos na jakieś inne ugrupowanie niż te, które obecnie wchodzą w skład parlamentu, a 12 proc. nie ma na ten temat zdania.

Badanie "Media publiczne" zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 8 do 12 stycznia 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000). (PAP)

Autorka: Daria Al Shehabi