Wojewoda mazowiecki w ciągu najbliższych dni zdecyduje, czy będą się odbywać Marsze Niepodległości
2024-01-14 12:50:49(ost. akt: 2024-01-14 12:57:02)
12 grudnia został złożony wniosek przez stowarzyszenie Marsz Niepodległości o wyrażenie zgody na cykliczne zgromadzenie 11 listopada. Myślę, że w ciągu najbliższych tygodni zostanie podjęta decyzja - powiedział PAP wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.
12 grudnia został złożony wniosek przez stowarzyszenie Marsz Niepodległości o wyrażenie zgody na cykliczne zgromadzenie 11 listopada. Myślę, że w ciągu najbliższych tygodni zostanie podjęta decyzja - powiedział PAP wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.
Wojewoda stwierdził, że nie jest tajemnicą, przez kogo organizowany jest Marsz Niepodległości, czy Marsz Powstania Warszawskiego.
"Wnioski składane są przez środowiska nacjonalistyczne reprezentowane przez Pana Bąkiewicza. Po pierwsze na wrogie zachowania na tych marszach w stosunku do osób myślących inaczej absolutnie nie ma mojej zgody. Takie zachowania miały miejsce i są niedopuszczalne. Tak, jak takie zawłaszczanie Niepodległości, czy Powstania Warszawskiego jako pewnych symboli. One powinny być z dala od agresji politycznej, od kwestii światopoglądowych" - powiedział wojewoda Frankowski.
12 grudnia stowarzyszenie Marsz Niepodległości złożyło wniosek o wyrażenie zgody na cykliczne zgromadzenie 11 listopada w okresie od 2024 do 2026 roku.
"W tej chwili skierowaliśmy pytanie do policji i miasta w zakresie opinii co do tego wniosku. Czekamy na odpowiedzi. Przesłanki są jasne, one wprost wynikają z ustawy - są spełnione albo nie są spełnione. Oczywiście jest potem prawo do odwołania do sądu, jeśli marsz nie zostanie zaakceptowany jako wydarzenie cykliczne. Myślę, że w ciągu najbliższych tygodni zostanie taka decyzja podjęta" - ocenił wojewoda mazowiecki.
Przypomniał, że zmiana przepisów dotyczących imprez cyklicznych została wprowadzona w 2016 przez Prawo i Sprawiedliwość, by umożliwić wprowadzenie, jako cyklicznych, obchodów miesięcznic smoleńskich.
"I to był główny cel wprowadzenia tej ustawy. Na ile to było nieprzemyślane rozwiązanie, okazało się chociażby w 2018 roku, gdy prezydent RP nie mógł zorganizować Marszu w rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości, bo kłóciło się to z innymi m.in. organizowanymi przez środowisko nacjonalistyczne" - powiedział wojewoda.
Podkreślił, że wprowadzone ustawowo rozwiązania dyskryminują część obywateli, a faworyzują jednych kosztem drugich. "Należy się bardzo poważnie zastanowić, i to będę postulował, by dokonać zmian na poziomie ustawowym" - dodał.
Zgromadzenia cykliczne muszą spełniać określone w ustawie warunki, być organizowane co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza albo odbywać się przynajmniej raz w roku - w dniach świąt państwowych i narodowych. Wojewoda wydaje decyzję nie później niż na pięć dni przed planowanym terminem pierwszego z cyklu zgromadzeń - decyzje udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej, wraz z informacją o miejscu i terminie zgromadzeń. Na podstawie jednej decyzji o wyrażeniu zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń zgromadzenia te mogą odbywać się w okresie nie dłuższym niż trzy lata od przeprowadzenia pierwszego z cyklu zgromadzeń.
Wśród zgromadzeń, które mają zarezerwowaną trasę w stolicy jest m.in. Marsz Powstania Warszawskiego (do 2024 roku) i Marsz Żołnierzy Wyklętych (do 2025 r.).(PAP)
autorka: Marta Stańczyk
mas/ jann/
Słowa kluczowe:
wojewodowie, MAZOWIECKIE
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez